Z dziełem odzyskania niepodległości najbardziej kojarzymy postać Józefa Piłsudskiego. Kim on właściwie był? W młodości działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, zamachowiec, konspirator, zesłaniec na Syberię, organizator walczących w I wojnie światowej u boku Niemców Legionów Polskich. Po tzw. kryzysie przysięgowym uwięziony w twierdzy w Magdeburgu. Działalność legionowa przyniosła mu rozgłos i autorytet. Gdy wypuszczono go z więzienia, Piłsudski przybył do Warszawy.
Tu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad powstającym wojskiem polskim, a trzy dni później wszystkie swoje pozostałe kompetencje i podjęła decyzję o samorozwiązaniu. 22 listopada Piłsudski podpisał „Dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej”, obejmując stanowisko Tymczasowego Naczelnika Państwa, na okres do momentu zwołania Sejmu Ustawodawczego.
Pytanie na dziś: Jak nazywała się utworzona u boku Niemiec w 1917 roku namiastka polskiego rządu, która w listopadzie 1918 roku przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu?