Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych…
2015-11-09, 14:49 Autor: Adam Szostok

O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole

Uroczystości z okazji 11 Listopada w Opolu
Uroczystości z okazji 11 Listopada w Opolu
Radio Opole co roku aktywnie uczestniczy w obchodach święta 11 listopada. Prezentujemy relacje z uroczystości, a także rozmowy z bohaterami wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach. Dziś przypominamy kilka audycji z naszego radiowego archiwum.
O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole
Byliśmy na miejscu, gdy w 1996 roku wręczano sztandar Opolskiemu Okręgowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kombatanci nie kryli wzruszenia.
– Sztandarów nie mogliśmy posiadać, ale mieliśmy to, co widnieje na sztandarach: Boga, Honor i Ojczyznę. Dla mnie sztandar, wojskowy lub naszej organizacji, jest reliktem, który trzeba szanować i czcić – wyjaśnia rozmówca reportażu Danuty Starzec „Lekcja historii” z 1996 roku.

Patriotyzmowi i niepodległości był też poświęcony reportaż Anny Szczepaniak „Pod sztandarem Orląt” z 2011 roku, w którym autorka przedstawia historię 5. Drużyny Harcerskiej im. W. Jagiełły we Lwowie.

– Podczas raportu prosiłem druha drużynowego Jana Kozłowskiego o przyjęcie. Z wrażenia, że już mogę należeć do tej Drużyny, rozpłakałem się, a moi kuzyni podbiegli do mnie i powiedzieli „Jasio, ale harcerz nie płacze!” – wspomina jeden z harcerzy.
Przypominamy również konferencję z okazji Święta Niepodległości pod hasłem „Rytuał rocznicowy czy element codzienności?”, w której starania o wolność, świadomość narodowa i dialog wysuwa się na pierwszy plan rozmowy z Krzysztofem Czyżewskim, szefem ośrodka „Pogranicze” w Sejnach.

– Mosty się bardzo długo buduje, a wystarczy jeden moment, żeby wieloletnia praca poszła w gruzy. Jedynym pocieszeniem dla budowniczego jest to, że po katastrofie pierwsza pojawia się myśl, jak ten most odbudować, żeby znów można było normalnie żyć – mówi Krzysztof Czyżewski.

Wykorzystano wybrane fragmenty audycji, które prezentowaliśmy na antenie naszego radia:
Danuta Starzec „Lekcja historii” 1996 r.
Anna Szczepaniak „Pod sztandarem Orląt” 2011 r.
Halina Nabrdalik „Pamięć historyczna” 2012 r.

Zobacz także

2015-11-17, godz. 08:34 Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia… » więcej 2015-11-16, godz. 16:30 Józef Piłsudski 97 lat temu wykorzystał fale radiowe, aby ogłosić powstanie Państwa Polskiego Mija 97 rocznica umownego narodzenia się fundamentów Polskiego Radia. Wtedy to za pomocą znalezionej radiostacji marszałek Józef Piłsudski nadał depeszę… » więcej 2015-11-16, godz. 08:31 Harcerze zachwycili opolan prezentując poezję i pieśń patriotyczną Poezja patriotyczna i pieśni przygotowane przez harcerzy towarzyszyły uczestnikom spotkania w ramach projektu Fale Niepodległości. Po oficjalnych opolskich… » więcej 2015-11-13, godz. 08:40 Nie tylko Piłsudski Opowiadałem już o roli, jaką w procesie odzyskania przez Polskę w 1918 roku odegrał Józef Piłsudski. Ale przecież jasnym jest, że niepodległości nie… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00 Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów… » więcej 2015-11-12, godz. 08:40 Walki o granice Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało dla Polaków końca wojny, ale początek trwającego blisko cztery lata ciężkiego procesu… » więcej 2015-11-10, godz. 08:40 Polska królestwem? Chcąc przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców opanowanego w pierwszych latach I wojny światowej zaboru rosyjskiego, w listopadzie 1916 roku Niemcy i Austrowęgry… » więcej 2015-11-09, godz. 08:40 Systemowa germanizacja Przełom XIX i XX wieku to okres nasilenia antypolskich działań w zaborach rosyjskim i pruskim, gdzie toczono walkę z polskim językiem i wszelką działalnością… » więcej 2015-11-09, godz. 10:01 Słuchaj i wygrywaj patriotyczne gadżety! Uważni słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Po każdym felietonie prezentowanym w ramach audycji „Fale Niepodległości” zadajemy pytanie konkursowe… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »