Byliśmy na miejscu, gdy w 1996 roku wręczano sztandar Opolskiemu Okręgowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kombatanci nie kryli wzruszenia.
– Sztandarów nie mogliśmy posiadać, ale mieliśmy to, co widnieje na sztandarach: Boga, Honor i Ojczyznę. Dla mnie sztandar, wojskowy lub naszej organizacji, jest reliktem, który trzeba szanować i czcić – wyjaśnia rozmówca reportażu Danuty Starzec „Lekcja historii” z 1996 roku.
Patriotyzmowi i niepodległości był też poświęcony reportaż Anny Szczepaniak „Pod sztandarem Orląt” z 2011 roku, w którym autorka przedstawia historię 5. Drużyny Harcerskiej im. W. Jagiełły we Lwowie.
– Podczas raportu prosiłem druha drużynowego Jana Kozłowskiego o przyjęcie. Z wrażenia, że już mogę należeć do tej Drużyny, rozpłakałem się, a moi kuzyni podbiegli do mnie i powiedzieli „Jasio, ale harcerz nie płacze!” – wspomina jeden z harcerzy.
Przypominamy również konferencję z okazji Święta Niepodległości pod hasłem „Rytuał rocznicowy czy element codzienności?”, w której starania o wolność, świadomość narodowa i dialog wysuwa się na pierwszy plan rozmowy z Krzysztofem Czyżewskim, szefem ośrodka „Pogranicze” w Sejnach.
– Mosty się bardzo długo buduje, a wystarczy jeden moment, żeby wieloletnia praca poszła w gruzy. Jedynym pocieszeniem dla budowniczego jest to, że po katastrofie pierwsza pojawia się myśl, jak ten most odbudować, żeby znów można było normalnie żyć – mówi Krzysztof Czyżewski.
Wykorzystano wybrane fragmenty audycji, które prezentowaliśmy na antenie naszego radia:
Danuta Starzec „Lekcja historii” 1996 r.
Anna Szczepaniak „Pod sztandarem Orląt” 2011 r.
Halina Nabrdalik „Pamięć historyczna” 2012 r.