Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Systemowa germanizacja
2015-11-09, 08:40 Autor: Bolesław Bezeg

Systemowa germanizacja

O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
Przełom XIX i XX wieku to okres nasilenia antypolskich działań w zaborach rosyjskim i pruskim, gdzie toczono walkę z polskim językiem i wszelką działalnością, która mogła mieć choćby cień znamion narodowej. Życie polskie pod niemieckim panowaniem było coraz trudniejsze, bo cesarstwo pruskie od roku 1871 rozpoczęło konsekwentną realizację polityki o nazwie Kulturkampf, czyli walkę o czystość niemieckiej kultury. Bynajmniej niesymbolicznym momentem w sytuacji Polaków mieszkających na terenie zaboru pruskiego był moment objęcia funkcji kanclerza Prus przez Otto von Bismarcka, który zaostrzył politykę państwa wobec polskości i uważanego przez Niemców za wroga pruskiej państwowości Kościoła Katolickiego.
Fale niepodległości 9 listopada 2015
Pytanie do odcinka Fale niepodległości 9 listopada 2015
To za sprawą Bismarcka rozpoczęła się akcja zwalniania ze szkół polskich nauczycieli, wykupywanie od Polaków ziemi i zakaz jej sprzedawania Polakom.

O ile rozważając historię Prus można dokładnie powiedzieć kiedy i na podstawie jakich przepisów rozpoczęto germanizację i walkę z polskością, to w przypadku zaboru rosyjskiego stopień nasilania antypolskiej działalności uzależniony był od zaangażowania i pomysłowości kolejnych rosyjskich gubernatorów. W odróżnieniu od zaboru pruskiego polityka rosyjska nie miała na celu przekształcenia Polaków w Rosjan, ale skłonienie ich do lojalności i podporządkowania się rosyjskiej administracji.

Na tym tle zupełnie inaczej wyglądała sytuacja Polaków w wielonarodowej monarchii austrowęgierskiej. Pod koniec lat 60. XIX wieku Galicja otrzymała autonomię i powołano w niej Sejm Krajowy oraz namiastkę rządu, czyli Radę Krajową. Do szkół i urzędów wprowadzono język polski, a polskie organizacje choć obserwowane przez austriacką policję miały tam nieporównanie większą swobodę działania niż w innych zaborach.

Pytanie na dziś: Jak nazywała się antypolska polityka wprowadzona przeciwko polskości i Kościołowi Katolickiemu w cesarstwie Prus?

Zobacz także

2015-11-17, godz. 08:34 Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia… » więcej 2015-11-16, godz. 16:30 Józef Piłsudski 97 lat temu wykorzystał fale radiowe, aby ogłosić powstanie Państwa Polskiego Mija 97 rocznica umownego narodzenia się fundamentów Polskiego Radia. Wtedy to za pomocą znalezionej radiostacji marszałek Józef Piłsudski nadał depeszę… » więcej 2015-11-16, godz. 08:31 Harcerze zachwycili opolan prezentując poezję i pieśń patriotyczną Poezja patriotyczna i pieśni przygotowane przez harcerzy towarzyszyły uczestnikom spotkania w ramach projektu Fale Niepodległości. Po oficjalnych opolskich… » więcej 2015-11-13, godz. 08:40 Nie tylko Piłsudski Opowiadałem już o roli, jaką w procesie odzyskania przez Polskę w 1918 roku odegrał Józef Piłsudski. Ale przecież jasnym jest, że niepodległości nie… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00 Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów… » więcej 2015-11-12, godz. 08:40 Walki o granice Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało dla Polaków końca wojny, ale początek trwającego blisko cztery lata ciężkiego procesu… » więcej 2015-11-10, godz. 08:40 Polska królestwem? Chcąc przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców opanowanego w pierwszych latach I wojny światowej zaboru rosyjskiego, w listopadzie 1916 roku Niemcy i Austrowęgry… » więcej 2015-11-09, godz. 14:49 O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole Radio Opole co roku aktywnie uczestniczy w obchodach święta 11 listopada. Prezentujemy relacje z uroczystości, a także rozmowy z bohaterami wydarzeń, które… » więcej 2015-11-09, godz. 10:01 Słuchaj i wygrywaj patriotyczne gadżety! Uważni słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Po każdym felietonie prezentowanym w ramach audycji „Fale Niepodległości” zadajemy pytanie konkursowe… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »