Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Wiek niespełnionych nadziei
2015-11-05, 08:40 Autor: Bolesław Bezeg

Wiek niespełnionych nadziei

O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
W polskiej historiografii przyjęło się uważać, że wiek XIX rozpoczął się w grudniu 1795 r., czyli w chwili likwidacji państwa polskiego, a kończy się w roku 1914 wybuchem I wojny światowej. Niemal natychmiast po upadku insurekcji kościuszkowskiej tysiące zaangażowanych w nią Polaków znalazło się na emigracji. Już wkrótce u boku francuskiej armii we Włoszech generał Jan Henryk Dąbrowski utworzył polskie legiony, na których czele zamierzał wrócić do Polski by walczyć z zaborcami.

Zmienne koleje francuskiej kampanii we Włoszech sprawiły, że tylko nielicznym legionistom dane było powrócić do Polski z bronią w ręku. Niemniej już w grudniu 1806 roku po rozgromieniu Prus, wojska napoleońskie wyzwoliły Wielkopolskę i Mazowsze, i natychmiast rozpoczęto tworzenie polskiej administracji oraz sił zbrojnych.
Fale niepodległości 5 listopada 2015
Pytanie do odcinka Fale niepodległości 5 listopada 2015
Na mocy pokoju w Tylży zawartego w lipcu 1807 roku utworzono namiastkę polskiego państwa pod nazwą Księstwo Warszawskie. Miało ono być przekształcone w niepodległą Polskę po pokonaniu Rosji w roku 1812, ale ta kampania Napoleona okazała się klęską. Na porządkującym Europę po epoce napoleońskiej Kongresie Wiedeńskim ustalono, że z ziem dawnego Księstwa Warszawskiego uszczuplonych o oddaną Prusom Wielkopolskę powstanie Królestwo Polskie, którego królem będzie każdy kolejny car Rosji. Stan ten formalnie utrzymał się do wybuchu I wojny światowej, ale polskość tego królestwa była systematycznie likwidowana, a pozorna autonomia stale naruszana, co pchnęło Polaków do kolejnych nieudanych powstań.

Przez całe 19 stulecie polscy patrioci bezskutecznie poszukiwali sojuszników do walki z zaborcami. Jednak po Napoleonie Bonaparte więcej nikt chętny do tej roli się nie znalazł.

Pytanie na dziś: Jak nazywało się polskie państwo utworzone przez Napoleona Bonaparte, które miało się stać zaczątkiem odbudowywanej Polski?

Zobacz także

2015-11-17, godz. 08:34 Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia… » więcej 2015-11-16, godz. 16:30 Józef Piłsudski 97 lat temu wykorzystał fale radiowe, aby ogłosić powstanie Państwa Polskiego Mija 97 rocznica umownego narodzenia się fundamentów Polskiego Radia. Wtedy to za pomocą znalezionej radiostacji marszałek Józef Piłsudski nadał depeszę… » więcej 2015-11-16, godz. 08:31 Harcerze zachwycili opolan prezentując poezję i pieśń patriotyczną Poezja patriotyczna i pieśni przygotowane przez harcerzy towarzyszyły uczestnikom spotkania w ramach projektu Fale Niepodległości. Po oficjalnych opolskich… » więcej 2015-11-13, godz. 08:40 Nie tylko Piłsudski Opowiadałem już o roli, jaką w procesie odzyskania przez Polskę w 1918 roku odegrał Józef Piłsudski. Ale przecież jasnym jest, że niepodległości nie… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00 Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów… » więcej 2015-11-12, godz. 08:40 Walki o granice Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało dla Polaków końca wojny, ale początek trwającego blisko cztery lata ciężkiego procesu… » więcej 2015-11-10, godz. 08:40 Polska królestwem? Chcąc przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców opanowanego w pierwszych latach I wojny światowej zaboru rosyjskiego, w listopadzie 1916 roku Niemcy i Austrowęgry… » więcej 2015-11-09, godz. 14:49 O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole Radio Opole co roku aktywnie uczestniczy w obchodach święta 11 listopada. Prezentujemy relacje z uroczystości, a także rozmowy z bohaterami wydarzeń, które… » więcej 2015-11-09, godz. 08:40 Systemowa germanizacja Przełom XIX i XX wieku to okres nasilenia antypolskich działań w zaborach rosyjskim i pruskim, gdzie toczono walkę z polskim językiem i wszelką działalnością… » więcej 2015-11-09, godz. 10:01 Słuchaj i wygrywaj patriotyczne gadżety! Uważni słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Po każdym felietonie prezentowanym w ramach audycji „Fale Niepodległości” zadajemy pytanie konkursowe… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »