Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Pierwsza Konstytucja
2015-11-03, 08:40 Autor: Bolesław Bezeg

Pierwsza Konstytucja

O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
O Niepodległą - Rok 1914 [fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, IPN oraz zbiory prywatne Jerzego Kirszaka]
Rządzona w systemie demokracji szlacheckiej Polska przełomu XVII i XVIII wieku funkcjonowała hołdując zasadzie: żyj spokojnie i pozwól żyć innym.

Sąsiednie monarchie, dalekie były od jakichkolwiek demokratycznych idei, a ich władcy fascynowali się wówczas ideami absolutyzmu oświeconego. Podczas sejmów, posłowie z różnych ziem Rzeczpospolitej argumentowali, że posiadanie silnej armii przez Polskę niepokoiłoby naszych sąsiadów i zmuszało ich do zbrojeń, co musiałoby w końcu doprowadzić do wojny.
Fale niepodległości 3 listopada 2015
Pytanie do odcinka Fale niepodległości 3 listopada 2015
Jak bardzo naiwne były to poglądy mieliśmy się przekonywać praktycznie przez cały XVIII wiek, gdy obce armie bez pytania kogokolwiek o zgodę przemaszerowywały przez terytoria Rzeczpospolitej przez nikogo nie niepokojone, a nawet przeprowadzały przymusowy pobór mężczyzn do swoich oddziałów.

Szerokich reform ustroju Rzeczpospolitej podjął się sejm obradujący w latach 1788-1792, który przeszedł do historii Polski jako Sejm Wielki. Tzw. stronnictwo patriotyczne zdobyło w nim na tyle liczną reprezentację, że mogło zgłosić szereg projektów wzmacniających państwo, na czele z ustawą o trzykrotnym zwiększeniu liczebności armii. Szczytowym osiągnięciem obozu reform było uchwalenie 3 maja 1791 roku pierwszej polskiej Konstytucji, która po amerykańskiej była drugą konstytucją na świecie.

Niestety wkrótce armia rosyjska rozpoczęła w Polsce interwencję zbrojną w efekcie której reformy Sejmu Wielkiego zostały zlikwidowane, a wielu jego uczestników musiało ratować się emigracją. Na dodatek za karę, że próbowaliśmy reformować ustrój Prusy i Rosja dokonały drugiego rozbioru Polski.

Pytanie na dziś: jak nazywa się w historii Polski sejm, który podjął się reformowania ustroju XVIII wiecznej Rzeczypospolitej?

Zobacz także

2015-11-17, godz. 08:34 Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia… » więcej 2015-11-16, godz. 16:30 Józef Piłsudski 97 lat temu wykorzystał fale radiowe, aby ogłosić powstanie Państwa Polskiego Mija 97 rocznica umownego narodzenia się fundamentów Polskiego Radia. Wtedy to za pomocą znalezionej radiostacji marszałek Józef Piłsudski nadał depeszę… » więcej 2015-11-16, godz. 08:31 Harcerze zachwycili opolan prezentując poezję i pieśń patriotyczną Poezja patriotyczna i pieśni przygotowane przez harcerzy towarzyszyły uczestnikom spotkania w ramach projektu Fale Niepodległości. Po oficjalnych opolskich… » więcej 2015-11-13, godz. 08:40 Nie tylko Piłsudski Opowiadałem już o roli, jaką w procesie odzyskania przez Polskę w 1918 roku odegrał Józef Piłsudski. Ale przecież jasnym jest, że niepodległości nie… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00 Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów… » więcej 2015-11-12, godz. 08:40 Walki o granice Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało dla Polaków końca wojny, ale początek trwającego blisko cztery lata ciężkiego procesu… » więcej 2015-11-10, godz. 08:40 Polska królestwem? Chcąc przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców opanowanego w pierwszych latach I wojny światowej zaboru rosyjskiego, w listopadzie 1916 roku Niemcy i Austrowęgry… » więcej 2015-11-09, godz. 14:49 O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole Radio Opole co roku aktywnie uczestniczy w obchodach święta 11 listopada. Prezentujemy relacje z uroczystości, a także rozmowy z bohaterami wydarzeń, które… » więcej 2015-11-09, godz. 08:40 Systemowa germanizacja Przełom XIX i XX wieku to okres nasilenia antypolskich działań w zaborach rosyjskim i pruskim, gdzie toczono walkę z polskim językiem i wszelką działalnością… » więcej 2015-11-09, godz. 10:01 Słuchaj i wygrywaj patriotyczne gadżety! Uważni słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Po każdym felietonie prezentowanym w ramach audycji „Fale Niepodległości” zadajemy pytanie konkursowe… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »