Jak bardzo naiwne były to poglądy mieliśmy się przekonywać praktycznie przez cały XVIII wiek, gdy obce armie bez pytania kogokolwiek o zgodę przemaszerowywały przez terytoria Rzeczpospolitej przez nikogo nie niepokojone, a nawet przeprowadzały przymusowy pobór mężczyzn do swoich oddziałów.
Szerokich reform ustroju Rzeczpospolitej podjął się sejm obradujący w latach 1788-1792, który przeszedł do historii Polski jako Sejm Wielki. Tzw. stronnictwo patriotyczne zdobyło w nim na tyle liczną reprezentację, że mogło zgłosić szereg projektów wzmacniających państwo, na czele z ustawą o trzykrotnym zwiększeniu liczebności armii. Szczytowym osiągnięciem obozu reform było uchwalenie 3 maja 1791 roku pierwszej polskiej Konstytucji, która po amerykańskiej była drugą konstytucją na świecie.
Niestety wkrótce armia rosyjska rozpoczęła w Polsce interwencję zbrojną w efekcie której reformy Sejmu Wielkiego zostały zlikwidowane, a wielu jego uczestników musiało ratować się emigracją. Na dodatek za karę, że próbowaliśmy reformować ustrój Prusy i Rosja dokonały drugiego rozbioru Polski.
Pytanie na dziś: jak nazywa się w historii Polski sejm, który podjął się reformowania ustroju XVIII wiecznej Rzeczypospolitej?