Przykłady? Dr Białokur mówi o Czechach, które dołożyły wszelkich starań, by tragedia wsi Lidice, gdzie w odwecie za zabicie Heydricha hitlerowcy zamordowali 182 mieszkańców, stała się symbolem cywilnych ofiar II wojny światowej.
- Zadbano o to, by ta historia, przetłumaczona na wszystkie najważniejsze języki świata, trafiła do osób odpowiedzialnych za przygotowanie podręczników szkolnych w różnych krajach - tłumaczy nasz gość. - I to się udało, historia Lidic trafiła do podręczników historii. Tymczasem podczas Powstania Warszawskiego bestialsko zamordowano ponad 180 tysięcy cywili - podkreśla.
"Fale Niepodległości" mają przypominać o wydarzeniach, które 97 lat temu doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Białokur zwraca uwagę na to, iż wtedy Polacy - wbrew potocznej opinii, że heroicznie wszystko stawiają na jedną kartę - obstawili wszystkie możliwe scenariusze wielkiej wojny.
Jak przypomina dr Białokur, Józef Piłsudski stworzył legiony walczące u boku Państw Centralnych, Roman Dmowski postawił na Rosję, a gdy sytuacja na frontach temu sprzyjała, polska armia powstała we Francji. W Ameryce o polskie interesy dbał Ignacy Paderewski, bez którego głośne orędzie prezydenta Wilsona mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Gdy czerwona gorączka rewolucji ogarnęła Rosję i Europę Zachodnią, wszyscy polscy politycy przystali na to, by władzę objął Piłsudski, socjalista i rewolucjonista, człowiek, który był w stanie spacyfikować rewolucyjne nastroje.