Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Marek Białokur o 'Falach Niepodległości', czyli…
2015-11-02, 10:32 Autor: Wanda Kownacka

Marek Białokur o "Falach Niepodległości", czyli o pożytkach płynących z mądrej i aktywnej polityki historycznej

Marek Białokur [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Białokur [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Takie projekty jak "Fale Niepodległości" Radia Opole są niezwykle potrzebne - mówił w Loży Radiowej dr Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. - O polityce historycznej pamiętają wszystkie wielkie narody, mają ją Niemcy, Francja czy Stany Zjednoczone. My nie powinniśmy być gorsi - dodał nasz gość.
Mariusz Studzienny i Marek Świercz rozmawiają z Markiem Białokurem
Przykłady? Dr Białokur mówi o Czechach, które dołożyły wszelkich starań, by tragedia wsi Lidice, gdzie w odwecie za zabicie Heydricha hitlerowcy zamordowali 182 mieszkańców, stała się symbolem cywilnych ofiar II wojny światowej.

- Zadbano o to, by ta historia, przetłumaczona na wszystkie najważniejsze języki świata, trafiła do osób odpowiedzialnych za przygotowanie podręczników szkolnych w różnych krajach - tłumaczy nasz gość. - I to się udało, historia Lidic trafiła do podręczników historii. Tymczasem podczas Powstania Warszawskiego bestialsko zamordowano ponad 180 tysięcy cywili - podkreśla.

"Fale Niepodległości" mają przypominać o wydarzeniach, które 97 lat temu doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Białokur zwraca uwagę na to, iż wtedy Polacy - wbrew potocznej opinii, że heroicznie wszystko stawiają na jedną kartę - obstawili wszystkie możliwe scenariusze wielkiej wojny.

Jak przypomina dr Białokur, Józef Piłsudski stworzył legiony walczące u boku Państw Centralnych, Roman Dmowski postawił na Rosję, a gdy sytuacja na frontach temu sprzyjała, polska armia powstała we Francji. W Ameryce o polskie interesy dbał Ignacy Paderewski, bez którego głośne orędzie prezydenta Wilsona mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Gdy czerwona gorączka rewolucji ogarnęła Rosję i Europę Zachodnią, wszyscy polscy politycy przystali na to, by władzę objął Piłsudski, socjalista i rewolucjonista, człowiek, który był w stanie spacyfikować rewolucyjne nastroje.

Zobacz także

2015-11-17, godz. 08:34 Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia… » więcej 2015-11-16, godz. 16:30 Józef Piłsudski 97 lat temu wykorzystał fale radiowe, aby ogłosić powstanie Państwa Polskiego Mija 97 rocznica umownego narodzenia się fundamentów Polskiego Radia. Wtedy to za pomocą znalezionej radiostacji marszałek Józef Piłsudski nadał depeszę… » więcej 2015-11-16, godz. 08:31 Harcerze zachwycili opolan prezentując poezję i pieśń patriotyczną Poezja patriotyczna i pieśni przygotowane przez harcerzy towarzyszyły uczestnikom spotkania w ramach projektu Fale Niepodległości. Po oficjalnych opolskich… » więcej 2015-11-13, godz. 08:40 Nie tylko Piłsudski Opowiadałem już o roli, jaką w procesie odzyskania przez Polskę w 1918 roku odegrał Józef Piłsudski. Ale przecież jasnym jest, że niepodległości nie… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00 Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów… » więcej 2015-11-12, godz. 08:40 Walki o granice Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało dla Polaków końca wojny, ale początek trwającego blisko cztery lata ciężkiego procesu… » więcej 2015-11-10, godz. 08:40 Polska królestwem? Chcąc przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców opanowanego w pierwszych latach I wojny światowej zaboru rosyjskiego, w listopadzie 1916 roku Niemcy i Austrowęgry… » więcej 2015-11-09, godz. 14:49 O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole Radio Opole co roku aktywnie uczestniczy w obchodach święta 11 listopada. Prezentujemy relacje z uroczystości, a także rozmowy z bohaterami wydarzeń, które… » więcej 2015-11-09, godz. 08:40 Systemowa germanizacja Przełom XIX i XX wieku to okres nasilenia antypolskich działań w zaborach rosyjskim i pruskim, gdzie toczono walkę z polskim językiem i wszelką działalnością… » więcej 2015-11-09, godz. 10:01 Słuchaj i wygrywaj patriotyczne gadżety! Uważni słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Po każdym felietonie prezentowanym w ramach audycji „Fale Niepodległości” zadajemy pytanie konkursowe… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »