Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Piotr Zychowicz o tym, jak Józef Piłsudski zmarnował…
2015-10-30, 12:52 Autor: Marek Świercz

Piotr Zychowicz o tym, jak Józef Piłsudski zmarnował zwycięstwo nad bolszewikami i tym samym uratował przed upadkiem czerwony reżim Lenina

Piotr Zychowicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Zychowicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Szkolna historia Polski przypomina czarno-białą czytankę. A nie chodzi o to, by gloryfikować przeszłość, tylko o to, by wyciągać z niej wnioski na przyszłość. Tak, jak robimy w życiu, uczyć się na błędach - mówił w Loży Radiowej Piotr Zychowicz, prawicowy historyk, autor książki "Pakt Piłsudski-Lenin". - To moja prywatna krucjata przeciw marksizmowi, który zakładał determinizm historyczny, nieprawdziwe przekonanie, że pewne rzeczy musiały się wydarzyć. Otóż nie musiały - podkreślił nasz rozmówca.
Z Piotrem Zychowiczem rozmawialiśmy w Loży Radiowej
Zychowicz jest autorem bestsellerowych, choć kontrowersyjnych książek historycznych. W jednej twierdzi, że II Rzeczpospolita zrobiłaby najlepiej, gdyby zawarła pakt z III Rzeszą, bo w ostatecznym rozrachunku lepiej by na tym wyszła. W innej Powstanie Warszawskie nazywa zbrodniczym błędem. W najnowszej oskarża Józefa Piłsudskiego o ocalenie czerwonego reżimu bolszewików.

- Były dwa momenty, gdy Polska mogła wesprzeć białych Rosjan i dobić czerwoną hydrę w jej gnieździe - przekonuje.

Pierwsza szansa, jego zdaniem, została zmarnowana w 1919 r., gdy bolszewicy z trudem bronili się przed białą armią Antona Denikina. Gdyby Piłsudski nie zatrzymał frontu i nie kazał polskim żołnierzom stać z bronią u nogi, bolszewicy byliby skończeni. Nie zrobił tego i rok później Sowieci uderzyli na Polskę, chcąc zanieść płomień rewolucji do Europy Zachodniej. Zostali odparci pod Warszawą i rozbici w kolejnych starciach. Zdaniem Zychowicza, Wojsko Polskie mogło pójść za ciosem, sprzymierzyć się z białymi, którymi dowodził generał Piotr Wrangel, po czym zdobyć Moskwę i zdusić czerwony reżim.

Czemu tak się nie stało? Zdaniem Zychowicza, Piłsudski błędnie oceniał, że biała imperialistyczna Rosja będzie groźniejsza dla Polski. Poza tym, jako rewolucjonista całe życie walczący z caratem, niechętnym okiem patrzył na carskich oficerów.

- Za te błędne kalkulacje zapłacili Polacy, którzy zostali w granicach sowieckiej Rosji, a 17 września 1939 r. zapłaciła cała Polska - mówi Zychowicz.

Zobacz także

2015-11-06, godz. 08:40 Modlitwy Patriotów Od ostatecznego upadku Napoleona Bonaparte do wybuchu powstania listopadowego minęło zaledwie 15 lat, dlatego mogli w nim wziąć udział kombatanci epoki napoleońskiej… » więcej 2015-11-05, godz. 16:16 Radio Opole włącza się w obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości [FILM, ZDJĘCIA] Trwa projekt Radia Opole "Fale Niepodległości". W jego ramach na specjalnie przygotowanej podstronie naszej rozgłośni można przeczytać o drodze Polaków… » więcej 2015-11-05, godz. 08:40 Wiek niespełnionych nadziei W polskiej historiografii przyjęło się uważać, że wiek XIX rozpoczął się w grudniu 1795 r., czyli w chwili likwidacji państwa polskiego, a kończy się… » więcej 2015-11-04, godz. 08:40 Naczelnik Kościuszko Drugi rozbiór Polski był wydarzeniem tak bezczelnym, że wielu polskich patriotów zatrzęsło się z oburzenia. Rozbiorowi towarzyszyła ogromna samowola okupujących… » więcej 2015-11-03, godz. 08:40 Pierwsza Konstytucja Rządzona w systemie demokracji szlacheckiej Polska przełomu XVII i XVIII wieku funkcjonowała hołdując zasadzie: żyj spokojnie i pozwól żyć innym. Sąsiednie… » więcej 2015-11-02, godz. 10:32 Marek Białokur o "Falach Niepodległości", czyli o pożytkach płynących z mądrej i aktywnej polityki historycznej - Takie projekty jak "Fale Niepodległości" Radia Opole są niezwykle potrzebne - mówił w Loży Radiowej dr Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2015-11-02, godz. 08:40 Fale Niepodległości Za kilka dni będziemy obchodzić 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, za trzy lata czeka nas rocznica setna. Zanim jednak 11 listopada 1918… » więcej 2015-10-29, godz. 21:50 Polska krwawo wywalczyła niepodległość. Pamięć o tym przywoła cykl "Fale Niepodległości" "O niepodległą. Rok 1914" to tytuł wystawy, której otwarcie zainaugurowało cykl wydarzeń "Fale Niepodległości". Organizatorami przedsięwzięcia są Miejska… » więcej 2015-10-28, godz. 15:48 Rusza projekt „Fale Niepodległości” Polska odzyskała niepodległość 97 lat temu. Z tej okazji Radio Opole, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Narodowy Bank Polski oraz kwartalnik Historia Lokalna… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »