Fale Niepodległości
Radio Opole » Fale Niepodległości » Poznaj projekt Fale Niepodległości » Piotr Zychowicz o tym, jak Józef Piłsudski zmarnował…
2015-10-30, 12:52 Autor: Marek Świercz

Piotr Zychowicz o tym, jak Józef Piłsudski zmarnował zwycięstwo nad bolszewikami i tym samym uratował przed upadkiem czerwony reżim Lenina

Piotr Zychowicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Zychowicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Szkolna historia Polski przypomina czarno-białą czytankę. A nie chodzi o to, by gloryfikować przeszłość, tylko o to, by wyciągać z niej wnioski na przyszłość. Tak, jak robimy w życiu, uczyć się na błędach - mówił w Loży Radiowej Piotr Zychowicz, prawicowy historyk, autor książki "Pakt Piłsudski-Lenin". - To moja prywatna krucjata przeciw marksizmowi, który zakładał determinizm historyczny, nieprawdziwe przekonanie, że pewne rzeczy musiały się wydarzyć. Otóż nie musiały - podkreślił nasz rozmówca.
Z Piotrem Zychowiczem rozmawialiśmy w Loży Radiowej
Zychowicz jest autorem bestsellerowych, choć kontrowersyjnych książek historycznych. W jednej twierdzi, że II Rzeczpospolita zrobiłaby najlepiej, gdyby zawarła pakt z III Rzeszą, bo w ostatecznym rozrachunku lepiej by na tym wyszła. W innej Powstanie Warszawskie nazywa zbrodniczym błędem. W najnowszej oskarża Józefa Piłsudskiego o ocalenie czerwonego reżimu bolszewików.

- Były dwa momenty, gdy Polska mogła wesprzeć białych Rosjan i dobić czerwoną hydrę w jej gnieździe - przekonuje.

Pierwsza szansa, jego zdaniem, została zmarnowana w 1919 r., gdy bolszewicy z trudem bronili się przed białą armią Antona Denikina. Gdyby Piłsudski nie zatrzymał frontu i nie kazał polskim żołnierzom stać z bronią u nogi, bolszewicy byliby skończeni. Nie zrobił tego i rok później Sowieci uderzyli na Polskę, chcąc zanieść płomień rewolucji do Europy Zachodniej. Zostali odparci pod Warszawą i rozbici w kolejnych starciach. Zdaniem Zychowicza, Wojsko Polskie mogło pójść za ciosem, sprzymierzyć się z białymi, którymi dowodził generał Piotr Wrangel, po czym zdobyć Moskwę i zdusić czerwony reżim.

Czemu tak się nie stało? Zdaniem Zychowicza, Piłsudski błędnie oceniał, że biała imperialistyczna Rosja będzie groźniejsza dla Polski. Poza tym, jako rewolucjonista całe życie walczący z caratem, niechętnym okiem patrzył na carskich oficerów.

- Za te błędne kalkulacje zapłacili Polacy, którzy zostali w granicach sowieckiej Rosji, a 17 września 1939 r. zapłaciła cała Polska - mówi Zychowicz.

Zobacz także

2015-11-17, godz. 08:34 Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia… » więcej 2015-11-16, godz. 16:30 Józef Piłsudski 97 lat temu wykorzystał fale radiowe, aby ogłosić powstanie Państwa Polskiego Mija 97 rocznica umownego narodzenia się fundamentów Polskiego Radia. Wtedy to za pomocą znalezionej radiostacji marszałek Józef Piłsudski nadał depeszę… » więcej 2015-11-16, godz. 08:31 Harcerze zachwycili opolan prezentując poezję i pieśń patriotyczną Poezja patriotyczna i pieśni przygotowane przez harcerzy towarzyszyły uczestnikom spotkania w ramach projektu Fale Niepodległości. Po oficjalnych opolskich… » więcej 2015-11-13, godz. 08:40 Nie tylko Piłsudski Opowiadałem już o roli, jaką w procesie odzyskania przez Polskę w 1918 roku odegrał Józef Piłsudski. Ale przecież jasnym jest, że niepodległości nie… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00 Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów… » więcej 2015-11-12, godz. 08:40 Walki o granice Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało dla Polaków końca wojny, ale początek trwającego blisko cztery lata ciężkiego procesu… » więcej 2015-11-10, godz. 08:40 Polska królestwem? Chcąc przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców opanowanego w pierwszych latach I wojny światowej zaboru rosyjskiego, w listopadzie 1916 roku Niemcy i Austrowęgry… » więcej 2015-11-09, godz. 14:49 O patriotyzmie i działaniach niepodległościowych na antenie Radia Opole Radio Opole co roku aktywnie uczestniczy w obchodach święta 11 listopada. Prezentujemy relacje z uroczystości, a także rozmowy z bohaterami wydarzeń, które… » więcej 2015-11-09, godz. 08:40 Systemowa germanizacja Przełom XIX i XX wieku to okres nasilenia antypolskich działań w zaborach rosyjskim i pruskim, gdzie toczono walkę z polskim językiem i wszelką działalnością… » więcej 2015-11-09, godz. 10:01 Słuchaj i wygrywaj patriotyczne gadżety! Uważni słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Po każdym felietonie prezentowanym w ramach audycji „Fale Niepodległości” zadajemy pytanie konkursowe… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »