Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-07-30, 13:20 Autor: Radio Opole

30.07.2014 Błażej Choros o tym, że wspólny kandydat opolskiej prawicy miałby szansę na drugą turę w wyborach prezydenckich w Opolu, ale szansa na to, że będzie jeden taki kandydat, są małe

- Gdyby prawica wystawiła w Opolu jednego kandydata, miałby realne szanse wejścia do drugiej tury - stwierdził w Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego pytany o próby stworzenia w regionie koalicji trzech prawicowych ugrupowań. - Jeśli jednak kandydatów będzie dwóch albo trzech, bo i to jest niewykluczone, te szanse bardzo maleją.

Błażej ChorośZdaniem naszego gościa, jednoczenie prawicy to złożony proces, który nie przebiega zbyt gładko. Jest też wielopoziomowy: o ile udało się na poziomie centrali wypracować kompromis w sprawie kandydatów do Sejmu i Senatu, to na poziomie lokalnym układanka jest bardziej skomplikowana: o ile wspólna lista do sejmiku może wypalić, to już porozumienie dotyczące Opola może być o wiele trudniejsze, co już pokazały rozmowy posła Sławomir Kłosowskiego z Marcinem Ociepą i publiczne wypowiedzi posła Patryka jakiego.

- Myślę, że mamy etap swego rodzaju siłowania - ocenia Choroś. - Każdy z liderów próbuje ugrać dla siebie jak najwięcej.

Nasz gość ma wrażenie, że poseł Jaki zabezpieczył swoją polityczną przyszłość na poziomie umowy między liderami (ma mieć biorące miejsce w wyborach do Sejmu), więc może teraz ostro grać przed wyborami samorządowymi. Zdaniem Chorosia, próbuję jednam manipulować opinią publiczną, wmawiając jej, że uzyskał w ostatnich wyborach lepsze od konkurentów wyniki.

- Tu trzeba brać uwagę wyborców z Opola, bo to oni będą przecież wybierać prezydenta - mówi nasz gość. - Prawda jest taka, że w ostatnich wyborach do Sejmu Jarmuziewicz dostał w Opolu ponad 7 tysięcy głosów, Garbowski jakieś 2 300 a Jaki tylko 2 071. A w eurowyborach na Jakiego zagłosowało tylko 702 mieszkańców stolicy regionu.

Choroś zwraca też uwagę na to, że w prezydenckich sondażach na pierwszym i drugim miejscu mamy Garbowskiego i Jarmuziewicza (w zależności od sondażu zamieniają się miejscami), co pokazuje, że to oni mają szansę na druga turę. Chyba, że pojawi się jeden prawicowy kandydat, który zgarnie ponad 20 procent głosów.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-10-15, godz. 16:00, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 15.10.2014 Piotr Woźniak o kłopotach Tomasza Garbowskiego, wielkiej wizerunkowej porażce, rozczarowanych działaczach i wyborcach lewicy oraz przyszłych rozliczeniach - Nie wierzę w żaden spisek, jako poważny polityk muszę ufać organom państwa - powiedział w Loży Radiowej Piotr Woźniak, lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, komentując kłopoty posła Tomasza Garbowskiego, którego… » więcej 2014-10-15, godz. 08:37, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Marcin Ociepa - Nie chcę się przyłączać do tych, którzy kopią leżących - mówił radny RdO. » więcej 2014-10-14, godz. 13:03, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 14.10.2014 Tomasz Garbowski o spisku (jeszcze nie wiadomo czyim), nadmiernym zaufaniu do współpracowników i o tym, że nadzieja umiera ostatnia - Uważam, że padłem ofiarą spisku - powiedział w Loży Radiowej poseł SLD Tomasz Garbowski, komentując niezarejestrowanie przez Miejska Komisję Wyborczą w Opolu czterech z pięciu list kandydatów na radnych SLD. - Ta sprawa musi… » więcej 2014-10-14, godz. 08:31, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Marek Kawa Źli kandydaci sami się eliminują - tak radny PiS komentuje zarejestrowanie przez opolskie SLD listy tylko w jednym okręgu. » więcej 2014-10-13, godz. 13:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 13.10.2014 Sławomir Kłosowski o "poparciu dla pana Ociepy", wpadce z "Królikiem" i żenującej szkolnej wojnie z chipsami - PiS ma w Opolu własną listę kandydatów na radnych i proszę głosować na oryginał a nie podróbki - stwierdził w Loży Radiowej poseł Sławomir Kłosowski i powtórzył to ze trzy razy, tłumacząc, że musi tak robić, żeby przebić… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »