Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-07-29, 13:01 Autor: Radio Opole

29.07.2014 Patryk Jaki o "tajnym aneksie" do porozumienia prawicy i o tym, gdzie będzie współpracował, a gdzie wcale nie musi i nie zamierza

- Pierwszy zadzwonię do posła Kłosowskiego, jestem młodszy, znam swoje miejsce - zadeklarował w Loży Radiowej poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, choć chwilę wcześniej mówił, że w sumie nie bardzo jest o czym rozmawiać, bo wszystkie ważne kwestie zostały już rozstrzygnięte przez liderów trzech prawicowych partii.

Patryk JakiSkąd się bierze ta pewność siebie Jakiego? Zapewne stąd, że jako bardzo bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry zna wszystkie szczegóły podpisanego porozumienia i wie, na co sobie może pozwolić. Mówi otwarcie o "tajnym aneksie" do porozumienia, który ma regulować różne szczegółowe kwestie związane ze współpracą trzech ugrupowań, które - przypomnijmy - mają współpracować, ale zachować autonomię.

- Lista kandydatów prawicy do Sejmu jest już ustalona - deklaruje Jaki. - Mam na niej wysokie, bardzo wysokie miejsce, ale nie zdradzę które.

Jaki zapewnia, że jest otwarty na rozmowy w sprawie wspólnej listy prawicy do sejmiku. Tu buńczucznie deklaruje - opierając się na analizie wyników eurowyborów - że zjednoczona prawica może zdobyć od 12 do 16 mandatów i przejąć w regionie władzę.

Co do układanki w Opolu, sytuacja jest inna. Jaki mówi, że Marcin Ociepa, przedstawiany (mówią to i Ociepa, i Kłosowski) jako wspólny kandydat prawicy na prezydenta Opola, wcale takim kandydatem nie jest. Umowa przewiduje podobno, że Solidarna Polska ma obowiązek poprzeć PiS-owskiego kandydata na prezydenta (niekoniecznie Ociepę, bo jego rozmowy z posłem Kłosowskim trwają), jeśli wystawia swoich kandydatów na radnych z list PiS-u. W Opolu tak nie będzie, co znaczy, że Jaki może kandydować na prezydenta, nie łamiąc - jak zapewnia - koalicyjnych uzgodnień.

- Jest bardzo duża szansa, że wystartuję, w sondażach mam dwucyfrowe poparcie, poza tym jestem jedynym kandydatem zmiany. Wszyscy pozostali kandydaci w jakiś sposób w rządzeniu Opolem uczestniczyli - przekonuje, zastrzegając jednak, że możliwy jest scenariusz, w którym poprze innego kandydata, o ile ten zgodzi się na realizację wspólnych założeń programowych, na przykład - zablokowanie sprzedaży ECO.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-02-21, godz. 08:46, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Dr Błażej Choroś Odczuwam niedosyt informacyjny - mówi politolog o inicjatywie Gospodarne Opolskie. » więcej 2014-02-20, godz. 14:38, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 20.02.2014 Jolanta Barska, Wojciech Huczyński i Robert Węgrzyn o tym, dlaczego koniecznie chcą mieć klub w Sejmiku Województwa Opolskiego - Nie jesteśmy nastawieni przeciw komukolwiek - zastrzegają inicjatorzy powołania do życia nowego pozapartyjnego ruchu Gospodarne Opolskie, który zamierza jesienią powalczyć o miejsca w Sejmiku Województwa Opolskiego. To na razie pięć… » więcej 2014-02-19, godz. 13:07, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 19.02.2014 Krzysztof Kawałko o tym, że nadal jest w grze o fotel i o tym, że Opola na zniżkach dla rodzin może jeszcze nieźle zarobić Były kwiaty, wywiady i raporty z ostatnich dziewięciu miesięcy. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński wrócił do pracy po długiej rehabilitacji. Wcześniej mówił, że jak wróci, to wszystko w urzędzie zacznie działać tak jak należy… » więcej 2014-02-17, godz. 12:51, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 17.02.2014 Tomasz Garbowski o tym, jak bardzo lubi Piotra Woźniaka i o tym, czy oświadczenie majątkowe to miejsce dla kozaczków damskich za 11 tysięcy - Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie miał po wyborach marszałka województwa i prezydenta Opola - oświadczył w Loży Radiowej poseł SLD Tomasz Garbowski, który podczas sobotniej konwencji wojewódzkiej SLD publicznie oświadczył… » więcej 2014-02-04, godz. 08:03, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Tomasz Szczepański O tajniki prawa wyborczego pytamy przedstawiciela opolskiej delegatury KBW. » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »