Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-07-17, 13:13 Autor: Radio Opole

17.07.2014 Bogusław Wierdak o tym, że na Opolszczyźnie powstanie placówka, która ma łączyć wszystkich Kresowian, nie tylko tych żyjących w naszym regionie

- Myślę, że najpóźniej do końca sierpnia powinniśmy wybrać lokalizację Muzeum Historii Kresów - powiedział w Loży Radiowej Bogusław Wierdak, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, który w środę spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami 19 (na 20 zaproszonych) kół różnych stowarzyszeń zrzeszających Kresowian. Jak mówi, właściwie wszyscy uczestnicy spotkania byli za realizacją tego pomysłu. Jeśli były głosy odmienne, to co najwyżej sugerujące poszerzenie formuły.

Bogusław Wierdak, przewodniczący Sejmiku Województwa OpolskiegoNasz gość dodał, że ten wniosek pani Ireny Kality został przyjęty: muzeum ma być nie tylko placówka prezentującą rodzinne pamiątki osiedlonych na Opolszczyźnie Kresowian, ale swego rodzaju centrum spotkań, w którym mogliby się spotykać wszyscy ci, którzy kultywują pamięć o rodzinnej ziemi, która oni lub ich przodkowie musieli opuścić.

- Liczymy także na to, że takie muzeum stanie się placówką o charakterze ogólnopolskim - mówi Wierdak. - Bardzo wielu Kresowian żyje w ościennych województwach, już rozmawialiśmy o współpracy z tamtejszymi władzami samorządowymi.

Plany są ambitne, ale - przynajmniej na tym etapie - mają nie generować dużych wydatków. Zdaniem Wierdaka, do końca roku potrzeba będzie około 100 tysięcy złotych. Ewentualne dalsze wydatki pojawia się, gdy gotowa będzie koncepcja placówki.

- Chcemy wykorzystać nasze obiekty, to obniża koszty - tłumaczy. - Jeszcze nie wiadomo, gdzie powstanie muzeum, na spotkaniu z Kresowianami padły dwie propozycje: Opole i Nysa. Teraz mamy czas na konsultacje.

Przewodniczący sejmiku mówi, ze to kolejny krok mający na celu docenienie roli Kresowian w życiu regionu. Wcześniej lokalny parlament przyjął dwie rezolucje: przeciwstawiającą siew gloryfikowaniu Bandery i upamiętniającą ofiary rzezi na Wołyniu. Sejmik ustanowił także dzień 11 lipca dniem pamięci o Kresach Wschodnich.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-02-21, godz. 08:46, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Dr Błażej Choroś Odczuwam niedosyt informacyjny - mówi politolog o inicjatywie Gospodarne Opolskie. » więcej 2014-02-20, godz. 14:38, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 20.02.2014 Jolanta Barska, Wojciech Huczyński i Robert Węgrzyn o tym, dlaczego koniecznie chcą mieć klub w Sejmiku Województwa Opolskiego - Nie jesteśmy nastawieni przeciw komukolwiek - zastrzegają inicjatorzy powołania do życia nowego pozapartyjnego ruchu Gospodarne Opolskie, który zamierza jesienią powalczyć o miejsca w Sejmiku Województwa Opolskiego. To na razie pięć… » więcej 2014-02-19, godz. 13:07, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 19.02.2014 Krzysztof Kawałko o tym, że nadal jest w grze o fotel i o tym, że Opola na zniżkach dla rodzin może jeszcze nieźle zarobić Były kwiaty, wywiady i raporty z ostatnich dziewięciu miesięcy. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński wrócił do pracy po długiej rehabilitacji. Wcześniej mówił, że jak wróci, to wszystko w urzędzie zacznie działać tak jak należy… » więcej 2014-02-17, godz. 12:51, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 17.02.2014 Tomasz Garbowski o tym, jak bardzo lubi Piotra Woźniaka i o tym, czy oświadczenie majątkowe to miejsce dla kozaczków damskich za 11 tysięcy - Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie miał po wyborach marszałka województwa i prezydenta Opola - oświadczył w Loży Radiowej poseł SLD Tomasz Garbowski, który podczas sobotniej konwencji wojewódzkiej SLD publicznie oświadczył… » więcej 2014-02-04, godz. 08:03, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Tomasz Szczepański O tajniki prawa wyborczego pytamy przedstawiciela opolskiej delegatury KBW. » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »