Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-04-30, 12:58 Autor: Radio Opole

30.04.2014 Apolonia Klepacz o tym, że trzeba pójść do eurowyborów, żeby jak najszybciej zrobić coś z europejską budyniową masą

- Ta kadencja Parlamentu Europejskiego może się okazać kluczowa dla przyszłości europejskiego projektu - powiedziała w Loży Radiowej Apolonia Klepacz, która startuje do Europarlamentu z trzeciego miejsca listy SLD w dolnośląsko-opolskim okręgu. - Dlatego musi martwić fakt, że Polacy tak mało interesują się tymi wyborami. Są badania, które pokazują, że do urn może pójść tylko 16 procent rodaków.

Apolonia Klepacz, wiceprezes firmy RemondisApolonia Klepacz, która ma za sobą bogatą polityczną przeszłość (kierowała wydziałem w opolskim Ratuszu, była radną sejmiku, senatorem i szefową Ligi Kobiet Polskich) i świetnie radzi sobie w biznesie, nie kryje pewnego dystansu do polityki, która - w jej ocenie - robi się coraz bardziej brutalna i coraz mniej merytoryczna. Zgodziła się jednak na start wyborach, bo - jak mówi - prezesowi Millerowi się nie odmawia. Gdy pytamy, czy startuje z tak zwanego "biorącego" miejsca, na chwilę się zamyśla.

- Nie wiem - mówi w końcu. - Tu naprawdę trudno przewidzieć wyniki. Dużo zależy od frekwencji, która prawdopodobnie będzie niska. A niska frekwencja, jak chyba słusznie prognozują niektórzy, może pomóc małym ugrupowaniom. My w naszym województwie powinniśmy mocno powalczyć o frekwencję, bo jesteśmy trzy razy mniej liczni od województwa dolnośląskiego.

Zdaniem naszego gościa, kluczowe może być zachowanie elektoratu Mniejszości Niemieckiej. To on, jej zdaniem, w poprzednich eurowyborach przyczynił się do tego, że Opolszczyzna jednak ugrała swojego europosła. Tymczasem, przypomnijmy, tym razem liderzy MN ogłosili, że nie popierają nikogo.

- To będzie bardzo ważna kadencja, teraz będą zapadały decyzje, w jakim kierunku pójdzie Unia Europejska - mówi nam Apolonia Klepacz. - Ukraiński kryzys nas wszystkich obudził, pokazał, że Europa w trudnych sytuacjach, wymagających błyskawicznych decyzji, reaguje jak budyniowa masa. To między innymi z tym problemem trzeba będzie się zmierzyć.

Posłuchajcie:

Zobacz także

11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »