Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-09, 11:59 Autor: Radio Opole

Politolog o sprawach Łukawieckiego i Sanockiego

– Fakt podpisania przez Kazimierza Łukawieckiego, kandydata SLD do Senatu, deklaracji o współpracy z SB, nie powinien mu zbytnio zaszkodzić. Minęła już fala ekscytacji tego typu oświadczeniami – powiedział gość rozmowy "W cztery oczy", politolog Błażej Choroś.

Kazimierz Łukawiecki i Janusz Sanocki - czy ostatnie wydarzenia im zaszkodzą?– Wydaje się, że tak naprawdę nie ma się czego wstydzić, że to był epizod, coś, czemu wiele osób ulegało i niestety, czasami ówczesny system wymuszał takie zachowania. A zdaje się, że w tym przypadku w ogóle nie było żadnego donoszenia. To oczywiście coś, co ciąży do końca życia. Natomiast jeśli zadamy sobie pytanie, jak zachowałby się każdy z nas w tej sytuacji, to nie sądzę, żebyśmy wszyscy mieli w sobie takie pokłady bohaterstwa - że stojąc przed groźbą utraty pracy, czy groźbą więzienia - bylibyśmy w stanie oprzeć się czemuś, wydawałoby się tak niewinnemu, jak podpisanie jakiegoś oświadczenia – tłumaczy politolog.

Zdaniem Błażeja Chorosia większe kłopoty ma obecnie Janusz Sanocki, kandydat PiS do Senatu, który w wywiadach prasowych i telewizyjnych miał chwalić reżim Aleksandra Łukaszenki, prezydenta Białorusi. – Ktoś, kto ma taką piękną kartę opozycyjną, walczył z tym systemem, a teraz przywołuje - w pewnym fragmencie być może - jako wzór do naśladowania kogoś, kto symbolizuje to, ż czym ta osoba walczyła - to wysyła bardzo niejasny przekaz i zmniejsza wiarygodność – mówi Choroś.

Odnosząc się do debat, politolog z Uniwersytetu Opolskiego stwierdził, że wartość takowych jest jednak merytorycznie mocno ograniczona. Przełożenie tego jak kto wypadł w debacie, do tego jak kto będzie rządził jest bardzo wątłe - stwierdził. Jego zdaniem dzisiejsze debaty pokazują przede wszystkim to kto lepiej umie się zaprezentować, lepiej dobrać krawat, zbić argumenty przeciwnika, błysnąć ciętą ripostą.

Posłuchaj informacji:


Krzysztof Rapp (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 11:45, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Frekwencja w Opolskiem - 40,96% 40,96 procent - tyle wyniosła frekwencja w województwie opolskim. Na razie nie ma jeszcze wyliczonej frekwencji z całego kraju. Po zliczeniu 93 procent protokołów obwodowych wynosi ona 48.63 procent. » więcej 2011-10-10, godz. 11:28, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kto z regionu będzie reprezentował nas w parlamencie? Powyborcza mapa polityczna w regionie - Opolszczyzna bez przedstawiciela ludowców w Sejmie, jest za to członek Ruchu Palikota. Komplet mandatów senatorskich dla Platformy Obywatelskiej. » więcej 2011-10-10, godz. 10:47, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Swaczyna: Mogę ubolewać nad frekwencją W ławach sejmowych zasiądzie tylko jeden kandydat Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W Senacie Mniejszość nie będzie miała swojego przedstawiciela. Czy można mówić o wielkiej przegranej tego ugrupowania? O komentarz w tej sprawie… » więcej 2011-10-10, godz. 10:20, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jaki: PiS na Opolszczyźnie czeka głęboka refleksja Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów w oparciu o dane z 93 procent OKW. Z tych informacji wynika, że drugą najsilniejszą partią reprezentującą region w Sejmie będzie PiS, które zdobył 3 miejsca - w tym -… » więcej 2011-10-10, godz. 09:57, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Głosowanie w gminie Głubczyce Nieco ponad 40 procent mieszkańców gminy Głubczyce wzięło udział w wyborach parlamentarnych. Największą liczbę głosów zdobyła partia rządząca, na którą swój głos oddały 3654 osoby. Tuż za Platformą Obywatelską uplasował… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »