Od północy z piątku na sobotę na terenie całego kraju zacznie obowiązywać cisza wyborcza. W trakcie jej trwania zabronione będą wszelkie akty agitacji wyborczej. O tym czego nie dopuszcza kodeks wyborczy do momentu zamknięcia lokali wyborczych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Podczas tegorocznych wyborów wielu z nas skorzysta z przysługującego nam prawa wyborczego. W poradniku wyborczym Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomina między innymi o tym, co musi znajdować się we wszystkich lokalach wyborczych.
Już po raz kolejny specjalne systemy informatyczne będą czuwać nad opracowaniem i przesyłaniem wyników głosowania. O szczegółach wykorzystania komputerów w tegorocznych wyborach mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Wprawdzie wyników niedzielnych wyborów nie poznamy przed zamknięciem lokali wyborczych, jednak będziemy mogli zapoznać się z danymi dotyczącymi frekwencji. O tym w jakich porach i w jaki sposób przekazywane będą te informacje mówi Aleksandra Naranowicz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Przez kilkanaście godzin po zamknięciu lokali wyborczych trwać będzie liczenie głosów i ustalanie zwycięzców. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na wynik wyborów przysługuje nam prawo złożenia protestu. O tym kto i w jakim terminie może taki protest złożyć mówi Joanna Maksymowicz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Wiemy już, że na wydrukowanych kartach do głosowania znajdują się nazwiska osób, które ze startu do parlamentu zrezygnowały. Czy w takiej sytuacji Okręgowa Komisja Wyborcza planuje ponowny druk nowych kart? Na to pytanie odpowiada dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz.
Damian Drzyzga (oprac. Wanda Kownacka)
9 października na Opolszczyźnie będzie ich blisko 900 - mowa o lokalach wyborczych. To właśnie tam osoby, które zdecydują się oddać swój głos na któregoś z kandydatów, będę mogły wrzucić kartę do urny.
Tomasz Szczepański z Krajowego Biura Wyborczego w Opolu wyjaśnia, co musi znajdować się w lokalu wyborczym, ale mówi też o tym czego w takim miejscu być nie może.
Damian Drzyzga (oprac. Wanda Kownacka)
W dniu wyborów najwięcej pracy z pewnością będą mieli członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych. To oni będą wydawać karty do głosowania wyborcom, a po zamknięciu lokali wyborczych przeliczą głosy i wyłonią zwycięskich kandydatów.
W poradniku wyborczym pojawiła się już informacja o zadaniach obwodowych komisji. W tym odcinku Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, wytłumaczy jakie obowiązki kodeks wyborczy nakłada na członków komisji i czego im zabrania.
Damian Drzyzga (oprac. Wanda Kownacka)
Głosowanie jak i same prace komisji mogą być obserwowane przez mężów zaufania. Osoby takie delegowane są przez komitety wyborcze i czuwać mają nad pracami obwodowych komisji wyborczych. Agnieszka Mikucka, radca prawny opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnia, jakie uprawnienia mają podczas tegorocznych wyborów mężowie zaufania.