Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 02:15 Autor: Radio Opole

Łukawiecki zobowiązał się do współpracy z SB

Kazimierz Łukawiecki, kandydat SLD do Senatu, złożył oświadczenie, w którym przyznał, że był współpracownikiem tajnych służb PRL. To jedyny taki przypadek wśród kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Kazimierz Łukawiecki szefował opolskiemu NFZ-towi

- Kazimierz Łukawiecki, kandydat SLD do Senatu, jest jedynym kandydatem w tych wyborach, który przyznał się do współpracy z tajnymi służbami PRL - potwierdził nasze informacje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Pierwszy raz złożył takie oświadczenie w 2007 roku jako dyrektor oddziału NFZ w Opolu, ponieważ wymagały tego przepisy wprowadzone przez koalicję PiS-LPR-Samoobrona. Wtedy informacja ta nie została odnotowana przez opinię publiczną.

Dziś (8.09) Okręgowa Komisja Wyborcza zatwierdzi informacje o kandydatach, które trafią na obwieszczenia o wyborach. Przy nazwisku Łukawieckiego pojawi się adnotacja o złożeniu pozytywnego oświadczenia lustracyjnego.

Jak ustaliło Radio Opole, Łukawiecki podpisał zobowiązanie do współpracy na początku lat 70-tych, szantażowany przez pracowników Służby Bezpieczeństwa, którzy zagrozili mu wyrzuceniem ze studium nauczycielskiego. Po jakimś czasie został skreślony z powodu konsekwentnej odmowy wywiązania się z obietnic współpracy.

O okolicznościach, w jakich zobowiązał się do współpracy z SB, Łukawiecki opowiada dziś w wywiadzie na łamach Nowej Trybuny Opolskiej. Wybór daty wydaje się być nieprzypadkowy: dziś Okręgowa Komisja Wyborcza upubliczni tę informację.

Łukawiecki zaczął robić karierę publiczną w samorządzie, był strzeleckim wicestarostą z ramienia SLD. Gdy zlikwidowano Opolską Regionalną Kasę Chorych, został pierwszym dyrektorem opolskiego oddziału utworzonego w jej miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia. Pełnił tę funkcję do ubiegłego roku, kiedy to został odwołany przez prezesa Funduszu. W jego obronie zgodnie stanęły lokalne elity polityczne, interweniując w ministerstwie zdrowia. Bezskutecznie. Kiedy jednak okazało się, że prezes NFZ dymisji nie cofnie, politycy PO zaczęli się od Łukawieckiego dystansować. Poseł Leszek Korzeniowski enigmatycznie tłumaczył, że opinia publiczna nie o wszystkim wie. Prawdopodobnie chodziło właśnie o to, że Łukawiecki w 2007 roku złożył pozytywne oświadczenie lustracyjne.

Przypomnijmy: Kazimierz Łukawiecki będzie gościem dzisiejszej "Loży radiowej".

Posłuchaj informacji:

Marek Świercz (oprac. Małgorzata Lis-Skupińska)

Zobacz także

2011-10-11, godz. 19:51, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Podzielone zdania o okręgach jednomandatowych Platforma Obywatelska odpowiada na zarzuty Tomasza Garbowskiego mówiące o tym, że okręgi jednomandatowe się nie sprawdziły. Padły one na naszej antenie. Zdaniem posła z SLD wyborcy głosowali na szyldy polityczne, a jednomandatowe… » więcej 2011-10-11, godz. 14:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2011 Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne i uzyskała w nich 39,18 procent poparcia - to oficjalne wyniki ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą. Do Sejmu weszło 5 ugrupowań, a frekwencja wyniosła 48,92 procent. » więcej 2011-10-11, godz. 10:13, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Wysokość poparcia dla PiS ma „obiektywne” przyczyny - Jestem zadowolony z wyników uzyskanych na Opolszczyźnie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sławomir Kłosowski, lider PiS w regionie, poseł nowej kadencji. Utrzymaliśmy 3 mandaty dlatego, że nasi członkowie mocno… » więcej 2011-10-10, godz. 19:18, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Gmina Komprachcice dumna z posła Galli Mniejszość Niemiecka, mimo wyjątkowo dobrze przeprowadzonej kampanii wyborczej, zdobyła jeden mandat poselski. Kolejną kadencję w ławach poselskich spędzi Ryszard Galla. - Jesteśmy z niego dumni - przyznaje Paweł Smolarek, wójt… » więcej 2011-10-10, godz. 17:43, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Niska frekwencja w powiecie głubczyckim Tylko około 40 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców powiatu głubczyckiego wzięło udział w wyborach parlamentarnych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »