Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-02, 16:08 Autor: Radio Opole

Wyborczy konflikt w Mniejszości Niemieckiej

Działacze z Gogolina oficjalnie zaprotestowali przeciwko nieumieszczeniu na liście kandydatów do Sejmu Henryka Krolla, długoletniego lidera Mniejszości i doświadczonego parlamentarzysty. Jak mówi Radiu Opole Krystian Komander, przewodniczący koła z Gogolina, Kroll został przez koło zgłoszony już dwa miesiące temu.

Henryk Kroll– 4 lipca napisaliśmy takie pismo do zarządu, żeby m.in. pan Kroll znalazł się na liście. Nie dostaliśmy odpowiedzi – mówi Radiu Opole Komander. I właśnie z powodu braku odpowiedzi władz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Komander zdecydował się złożyć protest na piśmie. Nadal domaga się w nim umieszczenia Krolla na liście kandydatów.

Co na to lider Towarzystwa Norbert Rasch? Przyznaje, że z upoważnienia zarządu rozmawiał z Krollem. – Pana Henryka Krolla interesowało miejsce drugie bądź trzecie, a niestety, tego nie mogłem zagwarantować, ponieważ mam na liście obecnie takich, którzy bardzo się angażują – tłumaczy szef TSKN.

Co zdecydowało o tym, że dla Krolla zabrakło miejsca na liście? Jak przekonuje Rasch, brak aktywności i słaby wynik w wyborach samorządowych. – Nieobecność na zarządach, nieobecność w strukturach, nieobecność w naszych uroczystościach, gremiach, spowodowały taką a nie inną decyzję. Wzmocnił ją fakt, że taka silna pozycja, jaką miał pan Kroll, nie otrzymała więcej niż 81 - 82 głosy – mówi Rasch.

Czy konflikt będzie miał ciąg dalszy? To możliwe. Wyjaśnień w sprawie braku Krolla na liście kandydatów domaga się także powiatowy zarząd TSKN w Krapkowic. Działacze chcą też wiedzieć, kto i w jakim trybie typował kandydatów, skoro nie konsultowano ich w demokratyczny sposób z kołami terenowymi Towarzystwa.

Posłuchaj informacji:


Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »