Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-08, 19:16 Autor: Radio Opole

Protest ws. własności kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu

Działacze PiS-u i mieszkańcy zorganizowali w poniedziałek (08.08) pikietę w sprawie odzyskania dla Skarbu Państwa kamienicy przy ul. 1 maja 71 w Opolu. Lokatorzy twierdzą, że kamienica bezprawnie trafiła w ręce spadkobierców niemieckiego właściciela, który zginął pod koniec wojny. Co więcej, skarżą się, że prywatni właściciele próbują uprzykrzać im życie.

Pikieta w sprawie własności kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu– Przesiedlają nas z mieszkania do mieszkania, odcinają wodę. Jedyne czego chcemy, to tego, żeby polskie prawo było stanowione dla Polaków w Polsce – mówi Władysław Kuryło, mieszkaniec kamienicy.

– Są traktowani jak ludzie gorszej kategorii, muszą tyłem od podwórka wchodzić. Jednej z mieszkanek zlikwidowano domofon. Władze ratusza nie są zainteresowane tym bezprawiem. To w końcu nasze mienie. Nie chcemy go dla nas, dla naszych dzieci, chcemy tylko, żeby wszystko było zgodnie z prawem – przyznali pikietujący.

Władysław Kuryło przegrał już jednak dwa procesy. Według ksiąg wieczystych, właścicielem kamienicy był od 1941 roku Maks Merkel, potem jego spadkobiercy. Najemcy twierdzą jednak, że zapis w księdze wieczystej jest wynikiem błędu urzędniczego. Popiera ich Sławomir Kłosowski, lider opolskich struktur PiS.
– Prawda jest tutaj jednoznaczna. Ta kamienica powinna zostać przyznana mieszkańcom i zostać mieniem Skarbu Państwa. Jest na to wiele dowodów, m.in. zasiedlenie i decyzje o przyznaniu tych lokali – twierdzi poseł PiS.

Urzędnicy z opolskiego magistratu przekonują, że najemcy nie mają racji. W marcu 1946 roku wydano dekret o opuszczonych i poniemieckich majątkach, w myśl którego majątki na ziemiach odzyskanych przechodziły na własność Skarbu Państwa. Jednak Maks Merkel, właściciel kamienicy przy ul. 1 Maja, zmarł trzy miesiące przed wydaniem dekretu. Dzięki temu jego własność przeszła w ręce żony i dzieci. – W myśl obowiązujących w Polsce Ludowej przepisów tylko osoby, które zrzekły się obywatelstwa polskiego, traciły prawo do posiadanego majątku. W związku z tym, że żona i pozostali spadkobiercy posiadają obywatelstwo polskie, nie ma podstaw prawnych, żeby Skarb Państwa nabył prawo własności tej nieruchomości – tłumaczy Elżbieta Lech-Śmiechowska z Urzędu Miasta Opole.

Tylko jeden spadkobierca Merkela utracił polskie obywatelstwo, emigrując do Niemiec, w związku z czym gmina Opole weszła w posiadaniue1/6 kamienicy, czyli udziałów, które do niego należały przed wyjazdem.

Posłuchaj informacji:

Kamila Zawłocka (oprac. Barbara Olińska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 14:04, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Strzelce Opolskie: Wybory parlamentarne za kratami W Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich uprawnionych do głosowania było 561 skazanych. Do urn swoje karty wrzuciło blisko 300 więźniów, ale kilkanaście głosów było nieważnych. Najwięcej osób, bo aż 164 zagłosowało na… » więcej 2011-10-10, godz. 13:49, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kostuś: Rezultat Platformy jest fenomenalny - Wygrana Platformy Obywatelskiej wyborach to dobry znak dla samorządów - uważa Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa właśnie z tego ugrupowania. Regionem opolskim rządzi PO, dlatego jego zdaniem należy liczyć na kontynuację… » więcej 2011-10-10, godz. 13:38, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły "Nasz dzień": Powyborcze podsumowania Sześć mandatów w Sejmie dla Platformy, PO bierze także trzy mandaty senatorskie. To na razie nieoficjalne wyniki głosowania w naszym regionie, ale bardzo prawdopodobne. Piotr Wach, Ryszard Knosala i Aleksander Świeykowski będą reprezentować… » więcej 2011-10-10, godz. 12:25, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Opolskie bez przedstawiciela ludowców w Sejmie We wczorajszych wyborach parlamentarnych opolskiemu PSL-owi nie udało się zdobyć żadnego mandatu. Do tej pory w sejmowych ławach z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego na Opolszczyźnie zasiadał wyłącznie jeden poseł. Stanisław… » więcej 2011-10-10, godz. 11:58, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Mniejszość z posłem, bez senatora Tylko jeden mandat poselski przypadł Mniejszości Niemieckiej. Zdobył go Ryszard Galla, który w Sejmie zasiądzie po raz trzeci. Poparło go blisko 11,5 tysiąca osób. Mniejszość Niemiecka nie będzie miała jednak swojego senatora… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »