Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-08, 19:16 Autor: Radio Opole

Protest ws. własności kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu

Działacze PiS-u i mieszkańcy zorganizowali w poniedziałek (08.08) pikietę w sprawie odzyskania dla Skarbu Państwa kamienicy przy ul. 1 maja 71 w Opolu. Lokatorzy twierdzą, że kamienica bezprawnie trafiła w ręce spadkobierców niemieckiego właściciela, który zginął pod koniec wojny. Co więcej, skarżą się, że prywatni właściciele próbują uprzykrzać im życie.

Pikieta w sprawie własności kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu– Przesiedlają nas z mieszkania do mieszkania, odcinają wodę. Jedyne czego chcemy, to tego, żeby polskie prawo było stanowione dla Polaków w Polsce – mówi Władysław Kuryło, mieszkaniec kamienicy.

– Są traktowani jak ludzie gorszej kategorii, muszą tyłem od podwórka wchodzić. Jednej z mieszkanek zlikwidowano domofon. Władze ratusza nie są zainteresowane tym bezprawiem. To w końcu nasze mienie. Nie chcemy go dla nas, dla naszych dzieci, chcemy tylko, żeby wszystko było zgodnie z prawem – przyznali pikietujący.

Władysław Kuryło przegrał już jednak dwa procesy. Według ksiąg wieczystych, właścicielem kamienicy był od 1941 roku Maks Merkel, potem jego spadkobiercy. Najemcy twierdzą jednak, że zapis w księdze wieczystej jest wynikiem błędu urzędniczego. Popiera ich Sławomir Kłosowski, lider opolskich struktur PiS.
– Prawda jest tutaj jednoznaczna. Ta kamienica powinna zostać przyznana mieszkańcom i zostać mieniem Skarbu Państwa. Jest na to wiele dowodów, m.in. zasiedlenie i decyzje o przyznaniu tych lokali – twierdzi poseł PiS.

Urzędnicy z opolskiego magistratu przekonują, że najemcy nie mają racji. W marcu 1946 roku wydano dekret o opuszczonych i poniemieckich majątkach, w myśl którego majątki na ziemiach odzyskanych przechodziły na własność Skarbu Państwa. Jednak Maks Merkel, właściciel kamienicy przy ul. 1 Maja, zmarł trzy miesiące przed wydaniem dekretu. Dzięki temu jego własność przeszła w ręce żony i dzieci. – W myśl obowiązujących w Polsce Ludowej przepisów tylko osoby, które zrzekły się obywatelstwa polskiego, traciły prawo do posiadanego majątku. W związku z tym, że żona i pozostali spadkobiercy posiadają obywatelstwo polskie, nie ma podstaw prawnych, żeby Skarb Państwa nabył prawo własności tej nieruchomości – tłumaczy Elżbieta Lech-Śmiechowska z Urzędu Miasta Opole.

Tylko jeden spadkobierca Merkela utracił polskie obywatelstwo, emigrując do Niemiec, w związku z czym gmina Opole weszła w posiadaniue1/6 kamienicy, czyli udziałów, które do niego należały przed wyjazdem.

Posłuchaj informacji:

Kamila Zawłocka (oprac. Barbara Olińska)

Zobacz także

2011-10-11, godz. 19:51, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Podzielone zdania o okręgach jednomandatowych Platforma Obywatelska odpowiada na zarzuty Tomasza Garbowskiego mówiące o tym, że okręgi jednomandatowe się nie sprawdziły. Padły one na naszej antenie. Zdaniem posła z SLD wyborcy głosowali na szyldy polityczne, a jednomandatowe… » więcej 2011-10-11, godz. 14:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2011 Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne i uzyskała w nich 39,18 procent poparcia - to oficjalne wyniki ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą. Do Sejmu weszło 5 ugrupowań, a frekwencja wyniosła 48,92 procent. » więcej 2011-10-11, godz. 10:13, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Wysokość poparcia dla PiS ma „obiektywne” przyczyny - Jestem zadowolony z wyników uzyskanych na Opolszczyźnie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sławomir Kłosowski, lider PiS w regionie, poseł nowej kadencji. Utrzymaliśmy 3 mandaty dlatego, że nasi członkowie mocno… » więcej 2011-10-10, godz. 19:18, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Gmina Komprachcice dumna z posła Galli Mniejszość Niemiecka, mimo wyjątkowo dobrze przeprowadzonej kampanii wyborczej, zdobyła jeden mandat poselski. Kolejną kadencję w ławach poselskich spędzi Ryszard Galla. - Jesteśmy z niego dumni - przyznaje Paweł Smolarek, wójt… » więcej 2011-10-10, godz. 17:43, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Niska frekwencja w powiecie głubczyckim Tylko około 40 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców powiatu głubczyckiego wzięło udział w wyborach parlamentarnych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »