Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-05, 10:25 Autor: Radio Opole

Dyrektor opolskiego KBW o wyborach parlamentarnych

– Znamy datę wyborów, ale samo ich ogłoszenie następuje w momencie pojawienia decyzji prezydenta w Dzienniku Ustaw, co ma nastąpić w najbliższym tygodniu – powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

 Pytaliśmy jak reguluje się kwestię wieszania billboardów wyborczych, kiedy nie można jeszcze prowadzić kampanii. Jak wyjaśnia dyrektor Tkacz, sama kampania wyborcza jest finansowana przez komitety wyborcze, a te mogą podejmować jakiekolwiek zobowiązania finansowe dopiero z chwilą rejestracji. – Wobec czego, gdyby przed rejestracją komitetów, która ma się odbywać do 20 sierpnia w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, pojawiły się plakaty na ulicach miasta, jest tu jakieś podejrzenie o nieprawidłowe finansowanie - bo wiadomo, że jeszcze wtedy nie mogą być finansowane z pieniędzy wyborczych – tłumaczy gość Radia Opole.

Do 20 sierpnia należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o fakcie utworzenia się komitetu wyborczego konkretnej partii lub koalicji partii. Do 30 sierpnia należy zgłosić okręgowe listy kandydatów na posłów i senatorów. Ile muszą zebrać podpisów? – Po rejestracji w Państwowej Komisji Wyborczej wszystkie komitety, które chcą wystawiać kandydatów na posłów, zbierają po 5000 podpisów w każdym okręgu, spośród wyborców zamieszkujących w danym okręgu; a wszyscy kandydaci na senatorów - tu już niezależnie, osobno - zbierają po 2000 podpisów wyborców danego okręgu – mówi Tkacz.

Po raz pierwszy w historii naszej demokracji będziemy głosować od godz. 7:00 do 21:00. Wybory do Sejmu odbywają się na dotychczasowych zasadach, zgodnie z ordynacją proporcjonalną z tzw. przeliczaniem metodą d'Hondta. Na listach kandydatów do Senatu w okręgach jednomandatowych będziemy skreślać jedno nazwisko. Do wyższej izby parlamentu dostanie się ta osoba, która otrzyma najwięcej głosów - decyduje tzw. większość względna. Zwycięzca będzie mógł mieć mniej niż 50 procent ważnych oddanych głosów. Opolszczyzna, tak jak dotąd, będzie mieć trzech senatorów.

Posłuchaj informacji:


Maciej Nowak/Jacek Rudnik (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-09, godz. 22:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Sondażowe wyniki wyborów Platforma Obywatelska, za nią Prawo i Sprawiedliwość, potem niespodzianka - Ruch Palikota na miejscu trzecim, dalej Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej - to wygrani w tych wyborach i zarazem partie, które wejdą do… » więcej 2011-10-09, godz. 20:50, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Wieczór wyborczy w Radiu Opole Na gorąco komentowaliśmy sondażowe wyniki wyborów. Marek Świercz i Maciej Nowak zaprosili do studia najważniejszych opolskich polityków, opolscy eksperci oceniali sondażowe wyniki, a publicyści z opolskich mediów zastanawiali się… » więcej 2011-10-09, godz. 17:38, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Bez większych incydentów z naruszeniem ciszy Do godz. 15:00 w województwie opolskim nie odnotowano większych incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. - W samym Opolu w jednej z obwodowych komisji wyborczej, członek posiadał zabronione materiały agitacyjne - informuje… » więcej 2011-10-09, godz. 16:30, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Udogodnienia w strzeleckich lokalach wyborczych Przepisy dotyczące trwających właśnie wyborów przyniosły sporo nowości. Między innymi osoby niewidome mogą korzystać z nakładek do odczytywania alfabetu Braille’a. Lokali, gdzie takie dodatkowe udogodnienia znajdują się w strzeleckiej… » więcej 2011-10-09, godz. 16:13, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Na Opolszczyźnie najniższa frekwencja w kraju 18,65 procent - tyle wynosiła frekwencja wyborcza o godz. 14:00 w województwie opolskim. To najniższy wynik w skali całego kraju. W porównaniu do godz. 9:00 frekwencja wzrosła w naszym regionie o blisko 16 procent. O tym, jak wygląda… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »