Dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak przenieśli się razem z nami do powiatu nyskiego, którego przyrodę będą odkrywać dla słuchaczy Radia Opole w tym tygodniu. Na początek zatrzymali się w samym centrum Nysy...
Stare forty nyskie okazują się bardzo interesującym miejscem pod względem zoologicznym i botanicznym. Ale o szczegółach opowie teraz wybitny znawca tematu – dr Krzysztof Spałek, który jest już na terenie fortów razem z Maciejem Nowakiem:
Po bojowej wycieczce do fortów nyskich, czas na odpoczynek. Taki relaks dawniej w Nysie można było znaleźć w dzielnicy Rochus, która kiedyś była zdrojem. Dziś jednak o tym uzdrowisku mało kto już w Nysie pamięta. Historię przypomną dr Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
Ciekawe skąd wzięła się nazwa Bystry Potok? Czy woda w tym dopływie Nysy Kłodzkiej faktycznie płynie żwawo i wartko. Odpowiedzi na to pytanie powinni udzielić dr Krzysztof Spałek i Maciej Nowak, którzy są nad rzeką:
Kamieniołomy kojarzą nam się raczej ze skałami, materiałami wybuchowymi i ciężkimi maszynami. Jednak skoro do kamieniołomu w Sławniowicach wybrali się dr Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
Niewiele osób w naszym regionie zdaje sobie sprawę z tego, że sławniowickie marmury wykorzystywano do budowy różnych gmachów w całej Europie. Gdzie jeszcze je wykorzystano o tym opowiedzą nam z pewnością nasi przyrodnicy przewodnicy, którzy są na terenie kamieniołomu w Sławniowicach:
Czy w Białej Głuchołaskiej można znaleźć złoto? Teoretycznie taka możliwość istnieje, w praktyce jest to pewnie trochę trudniejsze. Na pewno nad rzeką można spotkać jednak pozostałości z czasów, gdy znajdowano tam złoto, jak np.: sztolnie. Przenieśmy się nad brzeg rzeki, nad którą stoją dr Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
Oprócz złota w Białej Głuchołaskiej można spotkać ryby objęte ochroną. Natomiast na brzegach tej pięknej rzeki rosną chronione rośliny. Jakie? – o tym opowiada dr Krzysztof Spałek:
Na koniec pobytu w powiecie nyskim dr Krzysztof Spałek i Maciej Nowak opowiedzą o tym z czego słynie ten właśnie powiat, czyli Jezior. Na początek będzie to Jezioro Nyskie:
Teraz wracamy nad wielkie zbiorniki wodne. Nasi przewodnicy-przyrodnicy udali się nad Jezioro Otmuchowskie, gdzie znaleźli czapliniec. Posłuchajmy: