Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 marca 2023 roku

23:00 JAZZOFONIA
Freddy Cole - legendarny amerykański wokalista i pianista. Jego kariera trwała prawie siedem dziesięcioleci. Musiał przez całe życie zmagać się z porównaniami do słynnego brata Nata Kinga Cole’a. Jego aksamitny baryton był bardziej chrapliwy, przesycony nutką bluesa. Na fortepianie Freddy grał oszczędnie, powściągliwie, był mistrzem delikatnego akompaniamentu. Jego koncerty miały aurę magii. Albert Ayler - saksofonista jazzowy, który pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywał w zespołach rhythm&bluesowych. Albert Ayler był wielką indywidualnością jazzu free, który wpłynął na dalszy rozwój tego gatunku. "In person!" album Tony'ego Bennetta z 1959 roku z towarzyszeniem Count Basie Orchestra.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE

Siatki maskujące, ciepłe skarpety i wszystko, co może się przydać ukraińskim żołnierzom - przygotowują opolskie aktywistki wspólnie z ukraińskimi uchodźcami. " Od tego, czy żołnierzom na froncie uda się zwyciężyć zależy przyszłość naszych dzieci. Hasło "Dość wojnie” to kremlowska propaganda – mówi Aleksandra Czarnecka, jedna z organizatorek tej akcji, która będzie naszym gościem.


W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska
  • Z kim nam się kojarzy ekolog? Uniwersytet Jagielloński przeprowadził badania: dla Polaków to ktoś, kto przy pomocy dramatycznych działań i protestów staje w obronie natury. To w powszechnym mniemaniu ten, kto przypina się do drzew lub rzuca się pod gąsienice spychaczy chcących zamienić sielski krajobraz w autostradę. To oczywiście uproszczenie, ale takie wyobrażenia funkcjonują do dziś w umysłach wielu. Tymczasem zwykli ludzie oczekiwaliby od ekologów, aby interweniowali, gdy nieuczciwi sprzedawcy próbują wcisnąć nam pseudoekologiczne owoce i warzywa zawyżając ceny. Czekamy na interwencje ekologów, aby popierali powstawanie obwodnic i sprawniejszej, lepiej wyregulowanej sygnalizacji świetlnej na drogach. Po co? Każdy niepotrzebny postój dziesiątek, setek pojazdów, to niepotrzebnie wydalane spaliny, podgrzewanie i tak zbyt już rachitycznej atmosfery. Ostatnio głośno było o ekologach, którzy protestują przeciwko nadmiernej wycince drzew. Osoby zarządzające lasami argumentują z kolei, że drzew w Polsce przybywa, a wycinanie służy nie tylko pozyskiwaniu surowca, lecz usuwaniu jednostek chorych – przyrównuje się tu wycinkę do wizyty u dentysty: do pewnego stopnia ząb się leczy, później go wyrywa, żeby nie zachorowały inne. Po czyjej stronie jest racja? Przypomnijmy sobie sytuację, która miała miejsce niemal dekadę temu. Wówczas jeden z ekologów zapłacił bardzo wysoką cenę za to, że postanowił bronić przyrody. Jaka to była cena? Zapraszają Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »