Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 listopada 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Maria Pomianowska oddaje głos przede wszystkim swoim ulubionym instrumentom: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Płyta The Voice of Suka” to również wyraz głębokiego szacunku Marii Pomianowskiej do tradycji i historii tych zapomnianych na długie lata instrumentów.

Harfa to instrument niebiański, który koi duszę ludzką. Na przestrzeni kilku tysiącleci harfa zmieniała swoją formę od małej "trubadur” poprzez harfę celtycką aż do współczesnej harfy klasycznej – pedałowej lub nawet elektroakustycznej. Każda z typów harf urzeka odmiennym czarem dźwięku. Harfa celtycka to typ harfy, na której grano w Irlandii i Szkocji między X a XIX wiekiem. Jest symbolem narodowym Irlandii.

Do słuchania w piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND
W dzisiejszych czasach niezwykle popularne jest życie na kredyt. Pieniądze pożyczamy na zakup domu, remont, wymarzony samochód czy nawet wakacje. Jako że kilka dni temu przypadał ogólnopolski dzień bez długów, zastanowimy się, do czego dochodzi, gdy przestajemy spłacać terminowo swoje zobowiązania. O to zapytamy Andrzeja Kulika z Krajowego Rejestru Długów. Nasz gość wskaże też, ilu Polaków ma obecnie problemy z długami i jak w tych statystykach wypada nasz region.

W programie powiemy również o coraz większej popularności opakowań zwrotnych. Jak się okazuje, szklana butelka na napoje to coraz częściej symbol zarówno ekologii, ale i dostosowania produktów do oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów.

W programie także:

07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Lawina pomocy po nagłośnieniu trudnej sytuacji Fundacji „Dom” w Opolu? Okazuje się, że niekoniecznie. Porannym gościem Radia Opole będzie Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu fundacji, z którą porozmawiamy o tym, jak ważna jest ciągłość rehabilitacji dzieci i jak jej brak może wpłynąć na nich i ich rodziny.
08:40 Felieton całkiem niepolityczny Piotr Cywiński i Piotr Semka
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
  • W niewielkim miasteczku Turgiele na Wileńszczyżnie działa Polska Szkoła Średnia im. ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego, wybitnego reformatora oświeceniowego, założyciela Republiki Pawłowskiej. O historii szkoły oraz ciekawych eksperymentach społeczno- politycznych realizowanych przez ks. Brzostowskiego opowie Lucja Jurgielewicz, wieloletnia dyrektorka tej placówki.
Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:
pawel.konieczny@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »