Karta do głosowania na posłów będzie zbroszurowana, czyli będzie podobna do tej, jaką mieliśmy w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Wtedy odnotowano większą niż zazwyczaj liczbę głosów nieważnych.
Jak prawidłowo oddać głos w tych wyborach?
Karta w wyborach do Sejm ma 13 stron. Na pierwszej stronie mamy zapisane, że jest to karta do głosowania oraz informację, że to wielostronicowa karta do głosowania zawierająca wszystkie listy kandydatów na posłów i informację, że można głosować tylko na jedną listę stawiając znam "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.
Na drugiej stronie mamy spis treści. Umieszczone są w nim wszystkie komitety wyborcze, których kandydaci zostali zarejestrowani w wyborach do Sejmu oraz numer strony na której dany komitet się znajduje.
- Proszę na spisie treści nie stawiać znaku "X" - uczula wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Joanna Maksymowicz. Strony przeznaczone do głosowania mają numery od 3 do 13. Dopiero na tych stronach są nazwiska kandydatów na posłów.
- Proszę pamiętać, że w całej tej "książeczce", która jest kartą do głosowania stawiamy tylko jeden znak "X" na jednej stronie, przy nazwisku jednego kandydata - dodaje wicedyrektor Maksymowicz.
Postawienie więcej niż jednego znaku "X" spowoduje, że głos będzie nieważny. Natomiast wszystkie zapiski poza kratkami znajdującymi się przy nazwiskach nie będą unieważniały głosu.
Karta z nazwiskami kandydatów powinna sprawić mniej problemów. Ta karta ma kolor żółty, jest to jedna zadrukowana strona zawierająca wszystkich kandydatów, których nazwiska zapisano w kolejności alfabetycznej.
Aby oddać ważny głos w wyborach do Senatu należy postawić jeden znak "X" w kratce obok nazwiska wybranego kandydata.