- Muszą jednak pamiętać, że jeżeli nie są zameldowani w Polsce będą potrzebować paszportu - mówi Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Mimo tego, że aby przekroczyć granice na terenie UE nie potrzeba paszportu głosować mogą tylko po okazaniu paszportu. Tylko w paszporcie jest możliwe umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej potwierdzającej oddanie głosu - dodaje.
Oprócz paszportu Polacy mieszkający poza krajem, którzy nie mają w Polsce meldunku muszą wziąć na głosowanie dokument potwierdzający fakt stałego zamieszkania z za granicą. Może to być dokument ubezpieczenia, umowa o pracę lub inny dokument potwierdzający zamieszkiwanie za granicą.
W komisji wyborczej należy poinformować, że jest się obywatelem Polski mieszkającym za granicą, pokazać wyżej wymienione dokumenty i komisja wyda kartę do głosowania potwierdzając to stawiając pieczęć w paszporcie. Głosować w takim przypadku można w dowolnym lokalu wyborczym.
Jeżeli wyborca, obywatel Polski mieszka na stałe za granicą a nadal jest zameldowany w kraju i w dniu wyborów będzie przebywał na terenie Polski wtedy głosuje w obwodzie głosowania właściwym dla jego adresu zameldowania.
A jeżeli mieszkamy za granicą i tam też będziemy w dniu wyborów to głosujemy w obwodzie głosowania wyznaczonym przez rozporządzenie ministra spraw zagranicznych.