Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybieraj świadomie - poradnik wyborczy » Głosować można przez pełnomocnika. Sprawdź kto…
2015-10-13, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska

Głosować można przez pełnomocnika. Sprawdź kto może to zrobić.

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 - Niepełnosprawni [PKW]
W wyborach parlamentarnych, które odbędą się 25 października nie trzeba głosować osobiście. Prawo dopuszcza głosowanie przez pełnomocnika, ale mogą z tego skorzystać tylko niektórzy.
Rafał Tkacz
Mogą w ten sposób zagłosować wyborcy, którzy:
- najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat,
- mają zaświadczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, całkowitej niezdolności do pracy,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- całkowitej niezdolności do pracy na podstawie ustawy o emeryturach i rentach,
- oznaczenie o zaliczeniu do pierwszej bądź drugiej grupy inwalidów,
- osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa albo osoba posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być:
- osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu osoby udzielającej pełnomocnictwa,
- mąż zaufania,
- kandydat biorący udział w wyborach

Pełnomocnictwo można przyjąć od jednej osoby, wyjątkowo od dwóch osób ale tylko wtedy, gdy co najmniej jedna z nich jest wstępną lub zstępną, czyli: ojcem, matką, dziadkiem, babką, synem, córką, wnukiem czy wnuczką, małżonkiem, bratem, siostrą czy osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki czy kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem, burmistrzem, prezydentem lub innym pracownikiem gminy upoważnionym przez włodarza gminy. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów czyli w wyborach parlamentarnych do 16 października.

Wniosek należy złożyć na druku, który znajdziemy w urzędzie gminy. Jest on dostępny także w Krajowym Biurze Wyborczym i na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Akt pełnomocnictwa może być sporządzony również w domu wyborcy lub w innym miejscu na obszarze gminy.

Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Może to zrobić w urzędzie gminy na dwa dni przed dniem wyborów. Osoba, która udzieliła pełnomocnictwa może też zagłosować samodzielnie w lokalu wyborczym. Jeśli zrobi to zanim zagłosuje za nią pełnomocnik, pełnomocnictwo wygasa.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »