Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybieraj świadomie - poradnik wyborczy » Głosować można przez pełnomocnika. Sprawdź kto…
2015-10-13, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska

Głosować można przez pełnomocnika. Sprawdź kto może to zrobić.

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 - Niepełnosprawni [PKW]
W wyborach parlamentarnych, które odbędą się 25 października nie trzeba głosować osobiście. Prawo dopuszcza głosowanie przez pełnomocnika, ale mogą z tego skorzystać tylko niektórzy.
Rafał Tkacz
Mogą w ten sposób zagłosować wyborcy, którzy:
- najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat,
- mają zaświadczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, całkowitej niezdolności do pracy,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- całkowitej niezdolności do pracy na podstawie ustawy o emeryturach i rentach,
- oznaczenie o zaliczeniu do pierwszej bądź drugiej grupy inwalidów,
- osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa albo osoba posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być:
- osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu osoby udzielającej pełnomocnictwa,
- mąż zaufania,
- kandydat biorący udział w wyborach

Pełnomocnictwo można przyjąć od jednej osoby, wyjątkowo od dwóch osób ale tylko wtedy, gdy co najmniej jedna z nich jest wstępną lub zstępną, czyli: ojcem, matką, dziadkiem, babką, synem, córką, wnukiem czy wnuczką, małżonkiem, bratem, siostrą czy osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki czy kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem, burmistrzem, prezydentem lub innym pracownikiem gminy upoważnionym przez włodarza gminy. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów czyli w wyborach parlamentarnych do 16 października.

Wniosek należy złożyć na druku, który znajdziemy w urzędzie gminy. Jest on dostępny także w Krajowym Biurze Wyborczym i na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Akt pełnomocnictwa może być sporządzony również w domu wyborcy lub w innym miejscu na obszarze gminy.

Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Może to zrobić w urzędzie gminy na dwa dni przed dniem wyborów. Osoba, która udzieliła pełnomocnictwa może też zagłosować samodzielnie w lokalu wyborczym. Jeśli zrobi to zanim zagłosuje za nią pełnomocnik, pełnomocnictwo wygasa.

Zobacz także

2015-10-23, godz. 17:06 Co wolno, a czego nie podczas ciszy wyborczej? [PORADNIK WYBORCZY] Ma pomóc w spokojnym przeprowadzeniu wyborów, ale budzi wiele emocji. O północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza, a za jej złamanie grozi kara grzywny… » więcej 2015-10-22, godz. 12:38 Nie głosuj na spis treści! Sprawdź jak oddać ważny głos 25 października będziemy wybierać nowy parlament, czyli posłów i senatorów. W lokalach wyborczych dostaniemy dwie karty do głosowania. Jedną z nazwiskami… » więcej 2015-10-21, godz. 11:03 Mieszkasz za granicą, a 25 października będziesz w Polsce? Sprawdź co zrobić, żeby zagłosować Szacuje się, że poza granicami kraju mieszka ponad 20 mln Polaków i osób pochodzenia polskiego. Obywatele Polski mogą głosować za granicą ale jeśli w… » więcej 2015-10-21, godz. 10:45 Kto może wybierać nowych posłów i senatorów? 25 października będziemy wybierać posłów i senatorów. Do urn wyborczych może pójść każdy kto ma prawo do głosowania, czyli każdy obywatel Polski… » więcej 2015-10-21, godz. 10:39 Kto kandyduje do Senatu? W wyborach do Senatu w województwie opolskim mamy trzy okręgi wyborcze. W każdym okręgu są inni kandydaci na senatorów. Okręg oznaczony numerem 51 obejmuje… » więcej 2015-10-17, godz. 08:00 Prezentujemy "jedynki" sześciu komitetów wyborczych, na które można głosować w naszym regionie Województwo opolskie, to okręg wyborczy nr 21 w wyborach do sejmu. To, że cały region jest jednym okręgiem wyborczym powoduje, że wszyscy mieszkańcy Opolszczyzny… » więcej 2015-10-16, godz. 08:00 Sprawdź kto kandyduje do Sejmu w okręgu nr 21, czyli w naszym regionie W okręgu wyborczym nr 21, obejmującym całe województwo opolskie, zarejestrowało się 11 komitetów wyborczych. Oznacza to, że wszyscy mieszkańcy regionu… » więcej 2015-10-15, godz. 06:40 Jak się dzieli mandaty? Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie… » więcej 2015-10-14, godz. 10:32 Obwodowe komisje wyborcze już powołane. Pracuje w nich 7,5 tys osób Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały już one powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych… » więcej 2015-10-13, godz. 16:35 W dniu wyborów będziesz poza domem? Weź zaświadczenie o prawie do głosowania W poradniku wyborczym przypominamy o różnych możliwościach zagłosowania poza miejscem zameldowania, czyli w innej miejscowości, niż ta gdzie jesteśmy wpisani… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »