Radio Opole » Patronaty - polecamy
2022-10-07, 15:51 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

Polsko-czeska konferencja w Pradze na temat polityki energetycznej w Europie Środkowej już w środę w Pradze

Polsko-czeska konferencja w Pradze na temat polityki energetycznej w Europie Środkowej już w środę w Pradze [fot. https://pixabay.com/pl/photos]
Polsko-czeska konferencja w Pradze na temat polityki energetycznej w Europie Środkowej już w środę w Pradze [fot. https://pixabay.com/pl/photos]
„Europa Środkowa wobec współczesnych wyzwań energetycznych” - to tytuł konferencji, podczas której eksperci, politycy i przedstawiciele spółek energetycznych zastanowią się z jakich źródeł energii będziemy korzystać w przyszłości i jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w regionie w kontekście odejścia od rosyjskich surowców oraz transformacji energetycznej w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą środę (12.10) w CEVRO Institute w Pradze.
Kongres o godz. 13:00 otworzy Jan Skopeček, wiceprzewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej. Następnie rozpocznie się pierwsza z trzech debat pt. „Fit for 55 a V4”, w której wezmą udział prof. Zdzisław Krasnodębski, Alexandr Vondra oraz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, poprowadzi ją Grzegorz Górny. Czy V4 może wypracować wspólne stanowisko wobec Europejskiego Zielonego Ładu? Ta inicjatywa będzie punktem wyjścia dyskusji.

„Europa Środkowa a gaz z Rosji” – to tytuł kolejnego panelu zaplanowanego na 14:50, w którym uczestniczyć będą Václav Bartuška, ambassador-at-large ds. bezpieczeństwa energetycznego w MSZ Republiki Czeskiej, Mateusz Berger, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Jaroslav Kurfurst, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej. Przedmiotem dyskusji będzie kwestia, która europejskim przywódcom spędza sen z powiek, czyli jak uniezależnić się od rosyjskich surowców.

Dwie godziny później wysłuchamy debaty zamykającej konferencję. „Przyszłość energetyki w Europie Środkowej: między atomem a wodorem” – o tym porozmawiają Martin Durčák, Pavel Cyrani, Marcin Chludziński i Tomasz Wiatrak. OZE, wodór czy atom? A może wszystkie trzy? A jeśli atom to mały czy duży? Przed regionem i branżą wiele kluczowych decyzji co do kierunku transformacji.

Partnerami głównymi wydarzenia są ORLEN Unipetrol i KGHM Polska Miedź, ponadto powstało ono we współpracy z Ambasadą RP oraz Instytutem Polskim w Pradze. Patronatem medialnym konferencję objęło Audytorium 17, w ty, Radio Opole. Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2022”. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2022”.

Polsko-czeska konferencja w Pradze na temat polityki energetycznej w Europie Środkowej odbywa się w momencie, gdy nasz region stoi przed poważnymi wyzwaniami w tej dziedzinie. Wojna na Ukrainie, szantaż gazowy Rosji i zawirowania związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej sprawiły, że po raz pierwszy po II wojnie światowej zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne naszego kontynentu. Pojawiła się realna groźba ubóstwa energetycznego dotycząca milionów ludzi. To wyzwanie jest szczególnie trudne dla krajów Europy Środkowej, których gospodarka jest w dużej mierze oparta na paliwach kopalnych i które mają stosunkowo niewielki zasoby odnawialnych źródeł energii” – mówi Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt, która wraz z CEVRO Institute organizuje wydarzenie.

Agenda

Plakat 13:00 Otwarcie konferencji
13:10-14:40 Fit for 55 a V4
Jakie są szanse i zagrożenia programu „Fit for 55” dla krajów Grupy Wyszehradzkiej? Jakie skutki może przynieść „zielona transformacja energetyczna” dla gospodarek i poszczególnych gospodarstw domowych w krajach V4? Czy jest możliwe wspólne stanowisko sojuszu państw Europy Środkowej wobec Europejskiego Zielonego Ładu?
Prelegenci:
 • prof. Zdzisław Krasnodębski – Poseł do Parlamentu Europejskiego
 • Alexandr Vondra – Poseł do Parlamentu Europejskiego
 • Vladimír Dlouhý, Prezes Izby Gospodarczej
moderator – Grzegorz Górny – Fundacja Polska Wielki Projekt
14:50-16:20 Europa Środkowa a gaz z Rosji
Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej w obliczu zagrożenia militarnego ze strony Rosji? Jak przeprowadzić dywersyfikację dostaw paliw kopalnych i uniezależnić się od Moskwy? Czy da się to pogodzić z założeniami „Fit for 55”?
Prelegenci:
 • Václav Bartuška - Ambassador-at-large ds. bezpieczeństwa energetycznego w MSZ Republiki Czeskiej
 • Mateusz Berger - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
 • Jaroslav Kurfurst– Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej
 • prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski - Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i Obrony przy Prezydencie RP
16:50-18:20 Przyszłość energetyki w Europie Środkowej: między atomem a wodorem
Jak będzie wyglądała w przyszłości polityka energetyczna w Europie Środkowej? Na czym ją oprzeć? W co należy inwestować w obliczu zapowiadanej przez Unię Europejską rezygnacji z węgla oraz stopniowego odchodzenia od gazu ziemnego? Czy nadzieją są odnawialne źródła energii? Czy może rewolucja wodorowa?
Prelegenci:
 • Marcin Chludziński – Prezes KGHM Polska Miedź
 • Martin Durčák - Chairman of the Board of Directors ČEPS
 • Tomasz Wiatrak - Prezes - Orlen Unipetrol
 • Pavel Cyrani - Wiceprezes – ČEZ
Moderator – Daniel Czyżewski – Fundacja Polska Wielki Projekt
baner krótki jakośc zwiększonaOK

Patronaty - polecamy

2022-11-28, godz. 21:31 II Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski już w sobotę Nysa w bieganiu mocna, o czym świadczy co roku frekwencja podczas Biegu Nyskiego, a także zainteresowanie nowym tego typu wydarzeniem, czyli Nocnym Mikołajkowym… » więcej 2022-11-28, godz. 17:51 Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu - uroczyste otwarcie już w sobotę Barwny korowód Mikołajów oraz uroczyste rozświetlenie 13-metrowej choinki w najbliższą sobotę (03.12) otworzą Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Otwarciu… » więcej 2022-11-28, godz. 15:34 Koncert wiolonczelowy "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" jednym z utworów piątkowego koncertu w filharmonii Chińska suita baletowa z operetki „Kraina uśmiechu”, Koncert wiolonczelowy „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”, a na koniec VIII Symfonia G-dur op. 88… » więcej 2022-11-25, godz. 14:45 94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych 94 Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych już w sobotę (26.11) odbędą się w miejscowości Leśna w gminie Olesno. Do zawodów zgłosiło się blisko 600… » więcej 2022-11-24, godz. 13:54 Jubileusz 20-lecia powiatowego wolontariatu w Prudniku Jubileusz XX-lecia Powiatowego Wolontariatu w Prudniku uświetni w najbliższy piątek (25.11) gala w Kinie 'Diana'. Organizatorami wydarzenia są Powiat Prudnicki… » więcej 2022-11-24, godz. 13:01 Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "Sowa" w Nysie otwarta! Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe centrum nauki powstaje w obiekcie zarządzanym przez Nyski Dom Kultury, w Bastionie św. Jadwigi przy… » więcej 2022-11-24, godz. 12:02 Dwa dni szermierczych emocji w Opolu już w weekend Wspólne świętowanie 100. rocznicy powstania Polskiego Związku Szermierczego i 20-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego 'Start Opole', walki na planszach i emocje… » więcej 2022-11-23, godz. 21:35 "Zdrowie pod kontrolą", czyli studenci kierunku lekarskiego UO zapraszają na badania i porady Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory, odżywianie i wiele innych tematów dotyczących zdrowia będzie można skonsultować, a do tego na miejscu zmierzyć… » więcej 2022-11-23, godz. 18:34 Dwa wyjątkowe koncerty laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego jeszcze w tym tygodniu… Werdykt jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu poznaliśmy 21 października, a już w tym tygodniu będzie okazja… » więcej 2022-11-23, godz. 14:34 Recital Edyty Geppert zakończy 29. Dni Xaverianum Po raz 29. Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum w Opolu obchodzi swoje święto patronalne. Z tej okazji w budynku Xaverianum przy ul. Czaplaka 1a do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »