Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-12-14, 10:57 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały Filharmonii Opolskiej

Chór Filharmonii Narodowej pierwszy raz w Opolu. Szykują się dwa koncerty!

[fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
[fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
[fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
[fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Już w najbliższy piątek (17.12) i sobotę (18.12) filharmonia zaprasza na dwa specjalne koncerty adwentowe. Wystąpi piątka solistów, pierwszy raz w Opolu Chór Filharmonii Narodowej oraz orkiestra Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Koncert nosi tytuł „Proste ścieżki”. W piątek rozpocznie się o godz. 19:00, w sobotę o godz. 18:00.
W programie utwory mistrza baroku Johanna Sebastiana Bacha. Wszystkie trzy wokalno-instrumentalne. Koncert rozpocznie „Magnificat”, następnie Kantata adwentowa „Nun komm, der Heiden Heiland”, a po przerwie – „Weihnachtsoratorium”, czyli specjalny utwór na Boże Narodzenie.

Bilety na koncerty dostępne są w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej.

Poniższy tekst pochodzi ze strony Filharmonii Opolskiej.

O repertuarze
:
„Bach jest Bachem tak jak Bóg jest Bogiem.” – powiedział kiedyś Hector Berlioz. Niektórzy twierdzą również, że gdyby Bach był katolikiem (a nie protestantem), z pewnością zostałby kanonizowany. Tego już nigdy się nie dowiemy – ale faktem jest, że muzyka sakralna stanowi ogromną część dorobku kompozytora. Czas poprzedzający Boże Narodzenie – w Kościele nazywany adwentem – aż prosi się o monograficzny koncert wypełniony Bachem po brzegi. I tak dwa wielkie dzieła z lat trzydziestych osiemnastego wieku, Magnificat oraz pierwsza część Weihnachtsoratorium (opowiadając o narodzinach Jezusa w Betlejem), zestawione zostały z wcześniejszym utworem o podobnej tematyce. Kantata Nun komm, der Heiden Heiland (Teraz przyjdź, Zbawicielu pogan) powstała w Weimarze i przeznaczona jest dla trojga solistów i chóru z towarzyszeniem niewielkiego zespołu smyczkowego. Orkiestra powiększona o flet, trąbki, oboje i kotły oraz pięcioro solistów i pięciogłosowy chór pojawiają się w niezwykle uroczystym kantyku Maryi, matki Jezusa. Magnificat, funkcjonujący po dziś dzień w codziennej modlitwie Kościoła – nieszporach – muzycznie opracowało wielu twórców: od Dufay’a w średniowieczu po Kilara w XXI wieku. Wersja Bacha, pozbawiona recytatywów, zwarta, różnorodna i polifonicznie kunsztowna – jest jednak chyba najbardziej esencjonalną wypowiedzią kompozytorską opartą na tym biblijnym tekście.

A to ciekawostka!

Bach napisał ponad tysiąc dzieł. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że czasami wracał do raz już wykorzystanych pomysłów. Wszystkie z kompozycji napisanych dla uświetnienia najważniejszych świąt chrześcijańskich (Oratoria na Boże Narodzenie, na Wielkanoc, na Wniebowstąpienie) opierają się na tenorowych partiach Ewangelisty i zawierają – w różnej ilości – autocytaty z wcześniejszych utworów.

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Chór Filharmonii Narodowej
Bartosz Michałowski – przygotowanie chóru

Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
Magdalena Pikuła – sopran
Rafał Tomkiewicz – kontratenor
Karol Kozłowski – tenor
Maciej Straburzyński – bas
Przemysław Neumann – dyrygent

Program:
Johann Sebastian Bach – Magnificat D-dur BWV 243 (27′)
Johann Sebastian Bach – Kantata Nun komm, der Heiden Heiland BWV 62 (19’)
Johann Sebastian Bach – Weihnachtsoratorium BWV 248/I (31’)

Patronaty - polecamy

2022-05-20, godz. 20:16 Opolski Festiwal Tańca Przedszkolaków Opolski Festiwal Tańca Przedszkolaków to wydarzenie, które w miniony czwartek (19.05) zorganizowało Publiczne Przedszkole nr 29 w Opolu. Przedsięwzięcie… » więcej 2022-05-20, godz. 20:02 Aleja Szermierzy w Opolu - uroczyste otwarcie na 20-lecie UKS Start Opole W trakcie Dni Opola swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie Uczniowski Klub Sportowy 'Start', który w niedzielę na Pl. Kazimierza zasadzi drzewa tworząc… » więcej 2022-05-19, godz. 19:24 „Po niemiecku, naturalnie!” – Filharmonia Opolska zaprasza na wyjątkowy koncert Już 27.05 (piątek) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Eugene Tzigane’a - okrzykniętego przez gazetę Berliner Morgenpost „opanowanym… » więcej 2022-05-18, godz. 17:45 Azalie już w pełnym rozkwicie, czas na wyjątkowy festiwal muzyczny w Mosznej W programie cztery koncerty (każdy wyjątkowy!), a inauguracji towarzyszyć będzie wernisaż prac malarskich Małgorzaty Karp-Soi w Galerii Moszna Zamek. XXXVIII… » więcej 2022-05-17, godz. 18:16 Spotkanie z Elżbietą Dzikowską Kiedy granice były zamknięte, a dalekie podróże niemożliwe, ona opowiadała o świecie zza kurtyn i oceanów. Nikt i nic nie mogło jej zatrzymać. Dziennikarka… » więcej 2022-05-16, godz. 16:50 20. Międzynarodowe Targi Turystyki "W Stronę Słońca" już w weekend Już po raz 20. w samym centrum Opola odbędą się Międzynarodowe Targi Turystyki 'W Stronę Słońca'. Od piątku (20.05) do niedzieli (22.05) kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-16, godz. 15:59 "Belcanto bez słów", czyli bogactwo muzyki instrumentalnej słonecznej Italii już w piątek w Filharmonii Opolskiej Już w najbliższy piątek (20.05) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Christiana Schumanna, który szybko zyskał reputację zarówno jako… » więcej 2022-05-16, godz. 15:11 "Zaczytane Opolskie" - zobacz gdzie, kiedy i z kim szykują się spotkania autorskie w maju i czerwcu Znane są już terminy spotkań z autorkami i autorami w ramach 6. odsłony 'Zaczytane Opolskie'. Promująca czytelnictwo i literaturę polską wśród mieszkańców… » więcej 2022-05-15, godz. 17:55 Majówka w Stajni na Warszawskiej w Głubczycach już w niedzielę – poznaj szczegóły! Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Tacy Sami” z Głubczyc zaprasza na coroczną majówkę. Szykuje się wiele atrakcji, m.in. loteria fantowa… » więcej 2022-05-14, godz. 18:07 Zbliża się tenisowy turniej miasta Opola – zapisy tylko do czwartku (19.05)! Przed nami największe coroczne wydarzenie tenisowe w Opolu. W tym roku tenisowy turniej miasta Opola odbędzie się w czasie dni miasta. Wydarzenie jest skierowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »