Fundusze sołeckie do poprawki? Kto podpala trawy w gminach? (22.03)
Fundusz sołecki
Niedawno uchwalony przez sejm fundusz sołecki już jest krytykowany. Niektórzy eksperci doradzają samorządom, by wycofały się z umów z sołectwami, ponieważ mogą mieć kłopoty prawne. Jednak zdaniem opolskich burmistrzów i wójtów nie ma powodu do niepokoju, bo praktyka pokazała, że społeczność wiejska świetnie radzi sobie z zagospodarowaniem tych pieniędzy i robi to odpowiedzialnie.
Nawet ci, którzy na początku odnosili się sceptycznie do tego projektu, jak burmistrz Białej, stali się teraz orędownikami funduszu. Nowelizacja ustawy o funduszach sołeckich przynosi zaś korzystne rozwiązania, które pomogą jeszcze skuteczniej zarządzać tymi pieniędzmi. Chodzi głownie o możliwość zmiany planowanego zadania i kooperacji kilku sołectw.
Wypalanie traw
Sezonową plagą w Polsce, także w naszym regionie, są podpalenia traw. Częściowo powodem jest celowe niszczenie a częściowo bezmyślność, bo prócz szybkiego pozbycia się chwastów nie tylko nie przynoszą pożytku, ale są groźne dla przyrody i człowieka. Zdaniem samorządowców tylko edukacja może zmienić te niedobre praktyki, bo wynikają one z niewiedzy jakie skutki niesie wypalanie traw.
Gośćmi programu byli: Jolanta Barska - burmistrz Nysy, Józef Swaczyna - starosta strzelecki, Radosław Roszkowski - starosta prudnicki, Andrzej Kasiura - burmistrz Krapkowic, Leszek Wiącek - burmistrz Wołczyna, Arnold Hindera - burmistrz Białej, Krzysztof Mutz - wójt Tarnowa Opolskiego, Edward Szupryczyński - burmistrz Głuchołaz, Mirosław Stankiewicz - burmistrz Niemodlina, Tadeusz Goc - burmistrz Strzelec Opolskich.
Posłuchaj rozmowy: