- Zdobienie jaj to prastara tradycja. Jajo pojawiło się już w neolicie i paleolicie, ponieważ jest symbolem pojawiającego się życia. Używano wtedy barwników naturalnych. Ochra występowała na jajach w starożytnych cywilizacjach: Mezopotamia, Egipt, Grecja. W Polsce, pierwszy przedmiot, uważany za podobny do jajka odkryto w Opolu na Ostrówku. Pochodzi z XI wieku. To przedmiot o kształcie jajka, wykonany z ceramiki i na ten przedmiot jest naniesiona barwa. To nie jest jednak pisanka - opowiadał gość Świątecznej Loży Radiowej.
Pierwsze wpisy dotyczące kroszonek pochodzą z 1887 roku, ale nie znaczy to, że wtedy kroszonki pojawiły się. Były już wcześniej.
- Wpisanie kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa spowoduje, że będzie bardziej chroniona od zapomnienia i będzie promowana - powiedziała Agnieszka Okos, twórczyni ludowa, kroszonkarka i Opolska Dzioucha, sygnotariuszka wniosku o wpisanie kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa. - Opolski wzór znany z kroszonek, przenoszony na koszulki, porcelanę i wszelakie gadżety promocyjne staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Coraz częściej zauważamy, że coraz bardziej nabywców fascynuje ten wzór bo jest diametralnie różny od wzoru łowickiego - wyjaśniła Agnieszka Okos.
--