Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 'Aferze wiatrakowej'…
2023-12-03, 12:59 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym rządem

Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym rządem
Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś, co - przynajmniej przez niektórych - nazwane zostało aferą. Chodzi o ustawę, która zakłada między innymi zamrożenie cen energii. Wątpliwości wzbudzają jednak inne zapisy, które znalazły się w projekcie ustawy. Tak zwane wrzutki zakładają chociażby zmniejszenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Niektórzy dopatrują się w tych zapisach także możliwości wywłaszczania pod budowę tego typu infrastruktury.

Firmująca projekt Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zapowiedziała, że ustawa nie przejdzie przez głosowanie Sejmu w obecnym kształcie. „Będą zmiany doprecyzowujące” – zapewniała.

„Nie ma żadnej mowy o żadnych wywłaszczeniach pod wiatraki. To jest jedno wielkie kłamstwo, co więcej zapewniamy w tej ustawie pełną procedurę, która chroni interesy mieszkańców przed ewentualnym negatywnym wpływem takich inwestycji” – mówił z kolei szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Czy te zapewnienia przekonują opolskich polityków? Czy "afera" to słowo używane w kontekście tej sytuacji trochę na wyrost? A może jednak powinniśmy się martwić i zestawiane ze sobą ostatnio - zwłaszcza przez część prawicy - giełdowe notowania, w których widać spadki cen akcji Orlenu i wzrosty notować Siemensa - powinny nam zapalić przysłowiowe czerwone lampki?
Kolejnym tematem, który poruszaliśmy w Niedzielnej Loży Radiowej były zmiany w Państwowej Komisji ds badania rosyjskich wpływów, nazywanej przez politycznych oponentów Prawa i Sprawiedliwości komisją LEX Tusk. W tym tygodniu sejm odwołał jej członków.

Przypomnijmy, że pracom komisji przewodził Sławomir Cenckiewicz. W jej skład wchodzili także Józef Brynkus, Łukasz Cięgotura, Andrzej Kowalski, Arkadiusz Puławski, Marek Szymaniak, Michał Wojnowski, Andrzej Zybertowicz i Przemysław Żurawski vel Grajewski.

— Komisji nie zamykamy. Ona powinna dalej funkcjonować. Powinniśmy uzbroić ją w fachowców, którzy zajmą się wyjaśnianiem, czy przez osiem ostatnich lat wpływy rosyjskie były pielęgnowane, czy ktoś z nimi walczył. Ja jestem przekonany o tym, że wpływy rosyjskie w Polsce rosły i trzeba to zbadać — powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Do tej pory komisja wydała wstępny raport ze swoich prac, rekomendując między innymi, by Donald Tusk, Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, czy Bartłomiej Sienkiewicz nie pełnili stanowisk, zadań i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa.

Naszych rozmówców zapytaliśmy z czego ta zmiana wynika i czy wspomnieni w raporcie politycy rzeczywiście nie powinni pełnić kluczowych funkcji w państwie.

W debacie uczestniczyli:

- Paweł de Dydyński - Suwerenna Polska
- Tadeusz Jarmuziewicz - senator Koalicji Obywatelskiej
- Natalia Podmostka - Lewica
- Katarzyna Czochara - posłanka Prawa i Sprawiedliwości
- Paweł Kukiz - poseł Kukiz`15

Zobacz także

2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »