Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 'Aferze wiatrakowej'…
2023-12-03, 12:59 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym rządem

Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym rządem
Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś, co - przynajmniej przez niektórych - nazwane zostało aferą. Chodzi o ustawę, która zakłada między innymi zamrożenie cen energii. Wątpliwości wzbudzają jednak inne zapisy, które znalazły się w projekcie ustawy. Tak zwane wrzutki zakładają chociażby zmniejszenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Niektórzy dopatrują się w tych zapisach także możliwości wywłaszczania pod budowę tego typu infrastruktury.

Firmująca projekt Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zapowiedziała, że ustawa nie przejdzie przez głosowanie Sejmu w obecnym kształcie. „Będą zmiany doprecyzowujące” – zapewniała.

„Nie ma żadnej mowy o żadnych wywłaszczeniach pod wiatraki. To jest jedno wielkie kłamstwo, co więcej zapewniamy w tej ustawie pełną procedurę, która chroni interesy mieszkańców przed ewentualnym negatywnym wpływem takich inwestycji” – mówił z kolei szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Czy te zapewnienia przekonują opolskich polityków? Czy "afera" to słowo używane w kontekście tej sytuacji trochę na wyrost? A może jednak powinniśmy się martwić i zestawiane ze sobą ostatnio - zwłaszcza przez część prawicy - giełdowe notowania, w których widać spadki cen akcji Orlenu i wzrosty notować Siemensa - powinny nam zapalić przysłowiowe czerwone lampki?
Kolejnym tematem, który poruszaliśmy w Niedzielnej Loży Radiowej były zmiany w Państwowej Komisji ds badania rosyjskich wpływów, nazywanej przez politycznych oponentów Prawa i Sprawiedliwości komisją LEX Tusk. W tym tygodniu sejm odwołał jej członków.

Przypomnijmy, że pracom komisji przewodził Sławomir Cenckiewicz. W jej skład wchodzili także Józef Brynkus, Łukasz Cięgotura, Andrzej Kowalski, Arkadiusz Puławski, Marek Szymaniak, Michał Wojnowski, Andrzej Zybertowicz i Przemysław Żurawski vel Grajewski.

— Komisji nie zamykamy. Ona powinna dalej funkcjonować. Powinniśmy uzbroić ją w fachowców, którzy zajmą się wyjaśnianiem, czy przez osiem ostatnich lat wpływy rosyjskie były pielęgnowane, czy ktoś z nimi walczył. Ja jestem przekonany o tym, że wpływy rosyjskie w Polsce rosły i trzeba to zbadać — powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Do tej pory komisja wydała wstępny raport ze swoich prac, rekomendując między innymi, by Donald Tusk, Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, czy Bartłomiej Sienkiewicz nie pełnili stanowisk, zadań i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa.

Naszych rozmówców zapytaliśmy z czego ta zmiana wynika i czy wspomnieni w raporcie politycy rzeczywiście nie powinni pełnić kluczowych funkcji w państwie.

W debacie uczestniczyli:

- Paweł de Dydyński - Suwerenna Polska
- Tadeusz Jarmuziewicz - senator Koalicji Obywatelskiej
- Natalia Podmostka - Lewica
- Katarzyna Czochara - posłanka Prawa i Sprawiedliwości
- Paweł Kukiz - poseł Kukiz`15

Zobacz także

2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »