Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta…
2023-10-29, 14:01 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE

Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE
Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu.
– Mamy dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera: jedną grupą jest Zjednoczona Prawica, drugą grupą jest Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica - tak mówił po konsultacjach z partiami w tym tygodniu prezydent. Prezydent podkreślił, że jest to nowa sytuacja w naszych standardach demokratycznych, którą musi rozważyć. I że nie widzi powodu do skracania kadencji obecnego parlamentu. Kto powinien dostać w pierwszej kolejności misję tworzenia rządu?

Drugi temat w Niedzielnej Loży radiowej dotyczył spraw europejskich.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) zatwierdzili projekt radykalnej reformy traktatów, na których opiera się Unia Europejska.

Część polskiej sceny politycznej podniosła natychmiast alarm, że konsekwencją rozpoczętego procesu będzie utrata suwerenności, dominacja w Unii Niemiec i Francji i co najważniejsze - przy likwidacji prawa veta, które to prawo obecnie hamuje zapędu największych państw. Czy bicie na alarm ma uzasadnienie? Jak zachowa się nowy rząd, kiedy już powstanie?
Zaproszenie do programu przyjęli:

poseł Włodzimierz Skalik - Konfederacja
Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Tomasz De Dedyński
Kacper Kunstler - Polskie Stronnictwo Ludowe

Zobacz także

2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »