Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu…
2023-10-22, 12:38 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych władz państwa

Niedzielna Loża Radiowa o wyniku wyborów parlamentarnych i przyszłości władzy w Polsce
Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi dużych szans na zachowanie władzy, to formacja nie rezygnuje z prób zbudowania większości. Z drugiej strony nie brakuje też głosów, że nowa większość, nawet jeśli porozumie się w sprawie wspólnego kandydata na przyszłego premiera i stworzenia koalicji, to nie będzie w stanie zachować jedności w dłuższej perspektywie.

Jak na te kwestie patrzą opolscy politycy? O to zapytaliśmy w niedzielne przedpołudnie.
Naszych gości zapytaliśmy też o warunki do sprawowania rządów przez obecną opozycję e sytuacji, gdy na stanowisku prezydenta wciąż pozostaje Andrzej Duda, a Trybunał Konstytucyjny stanowią sędziowie powołani przez Zjednoczoną Prawicę.

Wśród tematów debaty pojawił się również obserwowany od lat duopol w polskiej polityce. Czy konieczność pogodzenia ze sobą w prawdopodobnym przyszłym rządzie większej liczby środowisk spowoduje, że PO-PiS przestanie dominować na polskiej scenie politycznej?

Zaproszenie do debaty przyjęli - strona rządowa:

- Elżbieta Słodkowska - Suwerenna Polska
- Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
- Konrad Gęsiarz - Prawo i Sprawiedliwość

Strona opozycyjna:

- Stanisław Rakoczy - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska
- Michał Kalinowski - Lewica

Zobacz także

2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »