Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu…
2023-10-22, 12:38 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych władz państwa

Niedzielna Loża Radiowa o wyniku wyborów parlamentarnych i przyszłości władzy w Polsce
Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi dużych szans na zachowanie władzy, to formacja nie rezygnuje z prób zbudowania większości. Z drugiej strony nie brakuje też głosów, że nowa większość, nawet jeśli porozumie się w sprawie wspólnego kandydata na przyszłego premiera i stworzenia koalicji, to nie będzie w stanie zachować jedności w dłuższej perspektywie.

Jak na te kwestie patrzą opolscy politycy? O to zapytaliśmy w niedzielne przedpołudnie.
Naszych gości zapytaliśmy też o warunki do sprawowania rządów przez obecną opozycję e sytuacji, gdy na stanowisku prezydenta wciąż pozostaje Andrzej Duda, a Trybunał Konstytucyjny stanowią sędziowie powołani przez Zjednoczoną Prawicę.

Wśród tematów debaty pojawił się również obserwowany od lat duopol w polskiej polityce. Czy konieczność pogodzenia ze sobą w prawdopodobnym przyszłym rządzie większej liczby środowisk spowoduje, że PO-PiS przestanie dominować na polskiej scenie politycznej?

Zaproszenie do debaty przyjęli - strona rządowa:

- Elżbieta Słodkowska - Suwerenna Polska
- Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
- Konrad Gęsiarz - Prawo i Sprawiedliwość

Strona opozycyjna:

- Stanisław Rakoczy - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska
- Michał Kalinowski - Lewica

Zobacz także

2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »