Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o finansach…
2021-02-28, 16:11 Autor: Aneta Skomorowska - Kobza

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych

"Niedzielna Loża Radiowa" (28.02.2021)
Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 mld zł, a odzyskał zaledwie 150 mln. To mniej niż 1% kwoty.
Opozycja chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych.
Premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na reportaż stwierdził, że od 2015 r. działania państwa doprowadziły do zmniejszenia luki VAT o około połowę. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" podkreślił premier.
- Powinniśmy oczekiwać ze strony rządu rzetelnej informacji, na ile została pomniejszona luka VAT bo każda informacja, która wypływa z kancelarii premiera jest po części prawdziwa, ale nie do końca odpowiadająca na to pytanie - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej poseł MN Ryszard Galla. - To nie jest tak, że zabezpieczona kwota zostaje w całości odzyskana. Uszczelnienie VAT było zapoczątkowane za PO-PLS - dodał.

Poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej podkreślił, że opozycja domaga się zwołania posiedzenia Komisji Finansów Publicznych oraz debaty nad stanem finansów państwa. - Rekordowo rośnie zadłużenie Polski, mamy rekordowy przyrost cen, największy wzrost inflacji w Europie i najmniejszy poziom inwestycji. Narzędzia i rozwiązania, którymi dzisiaj chwali się PiS, jak Jednolity Plik Kontrolny, Centralny Rejestr Faktur, odwrócony VAT i szklenie służb wprowadziło PO-PSL, a PiS głosował przeciw.

- Rząd PiS jeszcze w 2006 r. uszczelniał system podatkowy, za rządów PO-PSL zwiększyła się luka podatku VAT z 10 do 24%. Obecnie wynosi około 12%. Jesteśmy na poziomie średniej UE - zaznaczył Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości. - Rząd obniżył VAT na min. pieczywo, żywność dla niemowląt, pieluchy - dodał. - Platforma przygotowała Jednolity Plik Kontrolny tylko z nazwy, system został dopracowany przez PiS i cały czas jest dopracowywany.

Paweł Kukiz z Kukiz'15 uważa, że dyskusja powinna dotyczyć samego VAT-u, a nie luki VAT-owiskiej. - Polska ma jedną z najwyższych w Europie stawek VAT, podniesione przez PO stawki obowiązują do 10 lat, a PiS je utrzymuje pomimo tego, co obiecywał - zwrócił uwagę. - Im niższy VAT, tym mniej opłaca się kraść, bo ryzyko duże a zyski małe. Niemcy w czasie pandemii obniżyły stawki VAT, żeby wzmacniać gospodarkę - mówił Paweł Kukiz.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia należy skupić się na tym, nie ile nie odzyskano, ale ile nie stracono z tytułu oszustw VAT-owskich. - We wszystkich gospodarkach istnieje szara strefa. Z raportu Komisji Europejskiej podatnicy w Europie stracili 140 mld euro w ciągu roku z tytułu oszustw VAT. Jesteśmy - jako Porozumienie - za równymi i możliwie niskimi podatkami. Jednak czas COVIDu nie jest momentem, żeby radykalne działania w tej sferze wprowadzać.

Piotr Wach z Nowoczesnej zgodził się z Pawłem Kukizem jeśli chodzi o reformę, ujednolicenia i uproszczenia podatku VAT. - Powinniśmy się nad opodatkowaniem konsumpcji pochylić z punktu widzenia rozwoju Polski w następnych latach. Patrząc na lukę VAT mamy do czynienia ze zderzeniem uczciwych przedsiębiorców z tymi nieuczciwymi - mówił.

- Jeśli chodzi o podatki, to należy podejść do nich rozsądnie. Wszyscy marzymy o niskich podatkach, ale pamiętajmy, że państwo musi funkcjonować, musimy inwestować, rozwijać Polskę i gospodarkę - powiedział Bartosz Piekarski z Solidarnej Polski.

Piotr Woźniak z SLD zastanawiał się, jaki odsetek Polaków dobrze rozumie sprawę podatku VAT. - Ludzie nie rozumieją, że płacąc 123 złoty w sklepie, 23 złotych jest budżetu państwa. Uważam, że świadomość społeczeństwa w zakresie finansów publicznych jest zerowa. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że rząd nie ma swoich pieniędzy, nie rozumieją, że 13-tej pensji nie daje Jarosław Kaczyński tylko ich wnukowie i dzieci, że dług publiczny rośnie w tempie 8 tys. zł. na sekundę i że za to wszystko trzeba będzie zapłacić - mówił Woźniak.

Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że jedno to luka VAT a drugie o ściągalność tego podatku. - To sąd musi zdecydować, że przedsiębiorca musi oddać to, co ukradł. Gdzie był TVN, kiedy luka od 2010 roku falowała do 25%? Patologiczna III RP pozostawiła po sobie tą spuściznę, z którą musimy walczyć. Luka zawsze będzie bo zawsze jest szara strefa. Pieniądze pojawiły się i trafiły do zwykłego człowieka - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »