Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2021-01-10, 12:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. PH)

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku!
W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich zwolenników Kapitolu Donald Trump pisał na Twitterze, że proces wyborczy w USA "jest gorszy niż w krajach Trzeciego Świata”. A od kiedy okazało się, że wybory przegra twierdził, że doszło do oszustw wyborczych na masową skalę. 5 osób straciło życie, sale i biura Kapitolu zostały zdemolowane, skradziono także komputery i dokumenty. Aresztowano co najmniej 90 osób, a śledczy w Waszyngtonie twierdzą, że dostali od opinii publicznej 17 tysięcy wskazówek dotyczących uczestników zamieszek.

Jeśli zaś chodzi o Donalda Trumpa to odwróciła się od niego część jego współpracowników, a także najwierniejsi sojusznicy w partii Republikańskiej. Demokraci planują rozpoczęcie impeachmentu, a Twitter zablokował na stałe konto Donalda Trumpa.

To wywołało falę komentarzy, jedni przyklaskują tej decyzji, inni ją krytykują wskazując, że to zamach na wolność słowa, a konta innych przywódców - na przykład byłego premiera Malezji , który mówił, że "muzułmanie mają prawo zabić miliony francuzów" - nadal działają.
- Znaczące było to, co powiedział prezydent elekt Joe Biden, że to, że w Stanach zjednoczonych zwyciężyła praworządność zdecydowali sędziowie nawet ci mianowani przez Donalda Trumpa - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Trump został moim zdaniem zablokowany słusznie, pytanie czemu inni wspomniani przywódcy nie zostali zablokowani. Musimy sami sobie radzić z mediami społecznościowymi i oddzielać ziarno od plew, bo pojawia się tyle nieprawdziwych informacji i złych rzeczy, że mogą one zmieniać porządek świata - dodał.

- Te zajścia paradoksalnie wywołały pozytywne skutki dla Demokratów. Część republikańskich kongresmenów wycofała się ze stawianych zarzutów co do praworządności wyborów. Prezydent Trump po tych zajściach stwierdził, że w sposób uporządkowany odda urząd - powiedział senator PiS Jerzy Czerwiński. - Skoro naród zdecydował o zmianie władzy, to po co Demokraci chcą rozpoczynać procedurę impeachmentu? - zastanawiał się gość Niedzielnej Loży Radiowej. - Jest ona niemożliwa do przeprowadzenia. (przyp. red. Do końca kadencji zostało 10 dni) - Jest to próba podważenia pozycji w obozie republikańskim przed wyborami za 4 lata. Niepokoi mnie także pierwsza decyzja Twittera o zablokowaniu konta po wpisie apelującym do pójścia do domu - podkreślił senator PiS. Dodał on, że jeżeli wszystkie strony sceny politycznej nie będą mogły prezentować swoich racji to stracą na tym media społecznościowe.

- To co się zdarzyło 6 stycznia to wielki szok, bo zdarzyło się to w kolebce demokracji - powiedział Ryszard Galla poseł Mniejszości Niemieckiej. - Widzieliśmy także brak dobrej organizacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Rzecz była znana, że protesty nastąpią i służby powinny być przygotowane. Odnosiłem wrażenia, że wśród ich kierownictwa brakowało woli szybkiej reakcji. - Jeśli chodzi o media społecznościowe to byłbym ostrożny. Agresja słowna się tam mocno wylewa, tu mamy sygnał idący od prezydenta USA i Donalda Trumpa - obywatela - stwierdził.

- To nie spadło do nas z kosmosu, to był żmudny proces wywoływania przez 4 lata negatywnych emocji. Donald Trump sukcesywnie dolewał oliwy do ognia, dzieląc społeczeństwo. Pewne analogie możemy zauważyć w Polsce i w Europie, oby nie skończyło się tak jak w Waszyngtonie - mówił Piotr Woźniak z SLD. - Było zauważane wsparcie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy udzielone Donaldami Trumpowi i to nas stawia w perspektywie bardzo niekomfortowej z Joe Bidenem. Piotr Woźniak dodał, że rozumie decyzję Twittera o zablokowaniu konta Trumpa. - Oceniam to jako wyraz odpowiedzialności.

Michał Nowak zwrócił uwagę, że opozycja mówi, że trzeba akceptować wyniki wyborów, a jak w Polsce wygrała Zjednoczona Prawica, to opozycja wzywała do wyjścia na ulicę.
- To oczywiście nieakceptowalne, co stało się w USA i apeluję do opozycji, żeby spojrzeli we własne działania i więcej takich działań nie podejmowali. Emocje należy uspokajać - powiedział Nowak i wskazał wpis prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze takim tonie. - Jeżeli umawiamy się na wolność słowa, to ona nie może być ograniczana tylko do jednych poglądów - tak odniósł się do kroków podjętych przez media społecznościowe.

Ryszard Wilczyński uważa za, tu cytat "skrajny cynizm" zachowanie prawicy w Polsce. - Próbują skleić polską opozycję z tłuszczą podburzoną przez Donalda Trumpa i atakiem na Kapitol, co nie miało nic wspólnego z demonstrowaniem podglądów tylko było aktem barbarzyństwa i kosztowało życie 5 osób - mówił poseł Platformy Obywatelskiej. - Dla świata popłynął wyraźny przekaz, czym się kończy populizm i przeciwstawianie narodu przeciwko elitom - dodał. - Trump i obóz PiS w Polsce to ten sam genotyp. - Trump został na Twitterze zablokowany jako osoba prywatna za podburzanie. I dobrze, że tak się stało. To też przesłanie do innych użytkowników, że pewnych granic nie można przekraczać - podkreślił.

Szymon Godyla z Nowoczesnej zwrócił uwagę, że Trump w swoim przemówieniu przed Kapitolem powiedział: "A kiedy skończymy to spotkanie, to wejdziemy na Kapitol i weźmiemy to, co nasze. Ludzie potraktowali to dosłownie, bo od 6 listopada karmił ich nieprawdziwymi informacjami". - Bardzo prostym językiem mówi do ludzi, bardzo upraszcza im świat. Emocje są bardzo rozchwiane, a Trump to wykorzystał i ludzie mu uwierzyli - powiedział Szymon Godyla.

- Niepokojące jest to w którym kierunku idzie amerykańska demokracja oparta o pierwsza poprawkę do konstytucji o prawie do wyrażania opinii, religii i protestu. Narracja Trumpa podgrzała rozpalone emocje - powiedział Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem reakcja Twittera to niepotrzebna histeria, która jeszcze doleje oliwy do ognia. - Myślę, że to się skończy w sądzie. Niepotrzebne było też ostatnie przemówienie Joe Bidena, który powiedział, że inaczej potraktowani byliby Afroamerykanie, gdyby wtargnęli do Kapitolu.

Zobacz także

2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »