Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (15.11.2020) - zobacz…
2020-11-15, 13:18 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (15.11.2020) - zobacz i posłuchaj!

https://www.youtube.com/watch?v=56o3LX0M5Dg&feature=youtu.be
Tematem Niedzielnej Loży Radiowej był Marsz Niepodległości i jego konsekwencje polityczne i społeczne. Zaproszenie na debatę przyjęli: Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska, KO), Tomasz Gabor (Solidarna Polska), Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Wach (Nowoczesna, KO), Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość), Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka), Agnieszka Zagola (Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicja Polska), Piotr Woźniak (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica).
- Zjednoczona Prawica dała zawłaszczyć Święto Niepodległości narodowcom i to jest rzecz tragiczna. Zamiast oglądać budujące sceny jakie znamy np. z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to oglądamy walki uliczne. To prawica wyhodowała tę żmiję. Trzeba zacząć od zdecydowanego działania czy też intencji prezydenta, że święto ma być wspólne i trzeba znaleźć tę wspólną formułę i odebrać Święto Niepodległości narodowcom – mówił Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Faktem jest, że po ostatnich szybkich badaniach wyszło, że około 70% respondentów stwierdziło, żeby powrócić do konwencji święta przygotowanego przez państwo, a nie oddawać tego stowarzyszeniom, szczególnie nie przygotowanym do organizacji. Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” nie poradziło sobie z tym, co się stało w Warszawie - mówił Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- My dziś za dużo czasu poświęcamy na to, co nas dzieli, na to co jest negatywne i co może wywoływać podziały w społeczeństwie - powiedział Paweł Nakonieczny z PiS. – Powinniśmy wspólnie podać sobie ręce i walczyć z pandemią, bo to jest nasz faktyczny wróg. Te wszystkie działania czyli strajk kobiet, zadymy podczas Marszu Niepodległości powodują, że odciągamy się od dyskusji nad tym co jest najważniejszym problemem – mówił Nakonieczny.

- Delegalizacja Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” jest absolutnie niezbędna - stwierdził z kolei Piotr Wach z Nowoczesnej (Koalicja Obywatelska). – My, jako Nowoczesna już raz taki wniosek składaliśmy, teraz został złożony ponownie, podobny złożyła PO. Dwa ugrupowania tworzące Koalicję Obywatelską jednoznacznie wskazują, że już naprawdę dość chuligaństwa i wybryków. Protestuję, nie chcę by Święto Niepodległości było czczone przez bojówki ultraprawicowe poprzez podpalanie rac, mieszkań i szturmowanie sklepów – mówił Wach.

- Kilka lat temu przyjęliśmy ustawę, która gwarantowała organizowanie różnego rodzaju uroczystości, w tym marszu, na okres 3 lat. Powinniśmy od tego odstąpić, nie ma czegoś takiego, że ktoś sobie uzurpuje prawo do organizowania tego typu uroczystości. Uroczystości powinny być organizowane wspólnie, przede wszystkim przez rząd, samorząd, powinniśmy być razem - powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. – Działania policji oceniam dobrze, choć nie wzorcowo – dodał.

- Recepta jest prosta, trzeba wyjaśnić to, co się działo w tym roku podczas marszu – ocenił Jerzy Czerwiński, senator PiS. - Mnie najbardziej interesuje postawa policji, bo przez 5 lat można było trzymać marsz w ryzach, nie ingerować w przebieg i zabezpieczenie zapewniała straż tego marszu. Dlaczego w tym roku tego nie zrobiono? Są pytania o brak profesjonalizmu policji - ocenił Jerzy Czerwiński, senator PiS.

- Delegalizacja stowarzyszenia nie do końca załatwi sprawę. Te scenki z 11 listopada są hańbą honorze każdego Polaka. Patriotyzm nie może być utożsamiany z demolowaniem mieszkań. Patriotyzm dla mnie oznacza uczciwe płacenie podatków, niewyrzucanie śmieci do lasu, szacunek dla Polek i Polaków i tak do tego należy podchodzić, a przez ostatnie 10 lat zaobserwowaliśmy uwolnienie jakichś demonów z przeszłości. Trzeba je schować do najgłębszej krypty z możliwych – mówił Piotr Woźniak (SLD, Lewica).

- Nie takich obchodów byśmy sobie wszyscy życzyli, wszyscy moi przedmówcy o tym mówili. To powinno być święto z którego się cieszymy. Ten dobry przykład powinien iść dla naszych najmłodszych zewsząd. Ktokolwiek nie byłby organizatorem powinien być przygotowany porządnie do organizacji tego święta, powinien być przygotowany na sytuacje nieprzewidziane. Dobry przykład powinien też iść z góry - stwierdziła Agnieszka Zagola (PSL, Koalicja Polska).

Zobacz także

2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej 2020-12-06, godz. 17:33 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 grudnia 2020 W najbliższych dniach ogłosimy nowy termin zgłaszania kandydatur na RPO, tym razem my też złożymy taką propozycję - zapowiedział wicemarszałek Sejmu… » więcej 2020-11-29, godz. 14:14 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020 O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii… » więcej 2020-11-22, godz. 15:55 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 22 listopada 2020 roku! [FILM] Jak ocenić decyzję i co dalej - w "Niedzielnej Loży Radiowej" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o polskim wecie ws. budżetu unijnego i jego konsekwencjach. » więcej 2020-11-11, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 11 listopada 2020! „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” zwykł mawiać Józef Piłsudski. W świątecznej odsłonie Loży Radiowej zastanowimy się więc czym… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »