– Wydaje mi się, że Unia Europejska chce podejść bardzo spokojnie, ale z otwartością do prowadzenia dyskusji. Natomiast Łukaszenka chyba wyznaje zasadę, że jednak odpowie ostro i zareagował w sposób zaskakujący poprzez nałożenie embarga na polityków Polski i Litwy. Łukaszenka nie sięgnął po polityków Niemiec i Francji tylko tymi z bezpośredniego sąsiedztwa – mówił poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.
– To na razie taka wojna dyplomatyczna, dla mnie jest ciekawa inicjatywa związana z Grupą Wyszehradzką, gdzie premier Mateusz Morawiecki zaproponował wyasygnowanie około 1 mld euro na pomoc dla Białorusinów – powiedział Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z PiS.
– My zgłosiliśmy ważną uchwałę sejmową, która wkrótce będzie omawiana. To uchwala której intencją jest wezwanie rządu Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania realizowania projektu Nord Stream 2, który też uderza w bezpieczeństwo energetyczne Białorusi jako państwa przesyłowego. Cieszę się z sukcesu premiera Morawieckiego – powiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
– W kwestiach polityki zagranicznej, która jest ważnym elementem polskiej racji stanu tu bez względu na różnice, które nas dzielą powinniśmy działać razem i tu jest zgoda. To, co zrobił premier Morawiecki, to krok w dobrą stronę – ocenił Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.
– Gdyby nie genetyka historyczna Polski, nie bylibyśmy dzisiaj liderem w polityce związanej z naszymi wschodnimi sąsiadami i nie potrafilibyśmy zbudować solidarności, która zjednoczy wszystkie kraje UE. Musimy budować front wartości, który dziś jest mocno atakowany. Nie da się budować solidarności bez definiowania podstawowych pojęć związanych z demokracją i wolnością – ocenił Arkadiusz Bugla z PiS.
– Wszyscy się zgadzamy, że należy popierać dążenie do demokratyzacji każdego państwa i żeby nie było takich reżimów jak Łukaszenki. Tylko my musimy popatrzeć na nieodległą historię, bo na Ukrainie zaczynało się podobnie, były rozruchy, pomoc zewnętrzna i do czego to doprowadziło? Do destabilizacji Ukrainy – ocenił Robert Tistek z Kukiz’15.
W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy też o kwestiach związanych z praworządnością, ale gorącą dyskusję zwłaszcza między Tomaszem Kostusiem a Januszem Kowalskim wywołał temat przywołany przez ministra Kowalskiego o zmianach personalnych w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie.