Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM…
2020-08-30, 12:39 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM, GALERIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 (30.08.2020)
To wyjątkowa rocznica. 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Czas pokazał, że procesu demokratyzacji kraju - mimo drastycznych prób jego przerwania - nie dało się już zatrzymać. O ich ocenę pytaliśmy przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych.

Drugim tematem była recepta na kryzys gospodarczy, jaki nam zagraża. Czy w tej sprawie możliwe jest ponadpartyjne porozumienie wszystkich sił politycznych?

Naszymi gośćmi byli:
Jerzy Czerwiński, Prawo i Sprawiedliwość
Marek Kawa, Prawo i Sprawiedliwość
Robert Węgrzyn, Platforma Obywatelska
Szymon Godyla, Nowoczesna
Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka
Kewin Adamczyk, Solidarna Polska
- To dorobek wielkiej integracji społecznej - powiedział o Porozumieniach Sierpniowych Marek Kawa.

Podkreślił, że wcześniejsze protesty społeczne były miejscowe, a w roku 1980 doszło do ogólnopolskiej rewolty. Było oczywiste, że ruch społeczny liczący 10 milionów Polaków wzbudzi wielkie obawy u komunistów, którzy grali na przeczekanie. Ale Polakom sprzyjała też sytuacja międzynarodowa: w Waszyngtonie mieliśmy bardzo silne lobby (prof. Zbigniew Brzeziński) a na Tronie Piotrowym był przecież Jan Paweł II, który w Polaków wlewał nadzieję i odwagę.

- Na pewno Porozumienia Sierpniowe to początek bezkrwawych przemian, rewolucji antykomunistycznej - zastrzegł Ryszard Galla.

Oprócz tego, że mieliśmy silną opozycję, to na dodatek ruszyła wielka machina społeczna, której zatrzymać się już nie dało. Nawiązał do niedanego przemówienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która również wyraziła wdzięczność Polakom, mającym wielki udział w zburzeniu muru berlińskiego. Proces demontażu bloku wschodniego zaczął się właśnie w Sierpniu 80. Zgodził się z przedmówcą, że nastąpiła pewna degradacja symbolu Solidarności.

- Trzeba się cofnąć do roku 1945, kiedy zostaliśmy zdradzeni przez aliantów i oddani w sowiecką strefę wpływu - przypomniał Robert Węgrzyn.

Dodał, że w naszej historii powojennej mieliśmy wiele zrywów niepodległościowych. Sierpień 80 był ich ukoronowaniem. Nasz gość stwierdził, że szkoda, iż dzisiaj kwestionuje się zasługi takich ludzi jak Lech Wałęsa - to on bowiem na świecie jest symbolem Solidarności. Szkoda, że mamy dzisiejszy spór o sposób uczczenia tej rocznicy. Władza nie potrafi się porozumieć z samorządowcami.

- Jestem urodzony już po Sierpniu - przyznał Szymon Godyla. - I informacje o nim moje pokolenie czerpie z przekazów.

Podkreślił, że ciągle brakuje materiałów szkolnych, w których możną poznać kontekst tamtego protestu. Informacje przekazywane młodzieży są bardzo skromne, wręcz zdawkowe. Tak jakbyśmy nie mieli się czym pochwalić, być dumni. Zaapelował, by zmienić podręczniki i narrację prowadzić w taki sposób, by pokazać jedność narodu w tamtym czasie, a nie wyszukiwać różnice. Bo Sierpień’ 80 udał się właśnie dzięki zgodzie narodowej, porozumieniu społecznemu.

- Czasy Pierwszej Solidarności i tej feerii półtorarocznej wolności to czasy mojej młodości, pamiętam ten okres - przyznał Jerzy Czerwiński.

Ruch społeczny Solidarność był początkiem końca ładu politycznego w Europie wynikłego z układu jałtańskiego. Już nic nie mogło być takie jak dawniej. To była pierwsza niezależna organizacja w bloku Wschodnim. Polacy wielokrotnie wcześniej okazywali, że za wolność mogą zapłacić każdą cenę. Naszą zasługą jest zapoczątkowanie procesu wybicia się wielu innych narodów na niepodległość. To także nauka dla Białorusinów, którzy wszczęli społeczne protesty.

- Problem jest taki, że w szkołach o Solidarności mówi się mało – przyznał Kewin Adamczyk.

Niestety, nie wszyscy jego rówieśnicy mają możliwość pogłębienia tej wiedzy od rodziny, która aktywnie działała w Solidarności. Przypomniał, że zapleczem intelektualnym ruchu Solidarność był Komitet Obrony Robotników. Natomiast przełom możliwy był dzięki Janowi Pawłowi II, który apelował do rodaków o walkę o wolność i wlewał w nich otuchę. Zdaniem naszego gościa nie wszystkie postulaty Sierpnia zostały zrealizowane, jak np. powszechna bezpłatna ochrona zdrowia.
Gośćmi Witolda Żurawickiego byli: Jerzy Czerwiński (PiS), Szymon Godyla (.Nowoczesna), Kewin Adamczyk (Solidarna Polska), Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka), Marek Kawa (PiS) i Robert Węgrzyn (PO).

Zobacz także

2020-09-13, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w… » więcej 2020-09-06, godz. 14:32 Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy… » więcej 2020-08-23, godz. 13:36 Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach… » więcej 2020-08-16, godz. 14:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna… » więcej 2020-08-15, godz. 12:30 Świąteczna Loża Radiowa z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją 100-lecie Bitwy Warszawskiej to doskonała okazja do tego, by prześledzić uwarunkowania i przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Omówić jej znaczenie tak dla… » więcej 2020-08-09, godz. 14:20 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Najważniejsze ustawy, ideologiczne spory, wszystkie problemy Opolszczyzny – co myślą o nich najpoważniejsze partie? O to pytaliśmy ich przedstawicieli w… » więcej 2020-08-02, godz. 13:32 Niedzielna Loża Radiowa z 2 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wróciliśmy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. 2 sierpnia nasi goście skomentowali… » więcej 2020-07-26, godz. 13:43 Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę… » więcej 2020-07-19, godz. 14:15 Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki… » więcej 2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***