Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz…
2020-08-23, 13:36 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020
Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach podyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele partii obecnych w parlamencie.Naszymi gośćmi byli:
Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego
Piotr Wach z Nowoczesnej
Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej
Sławomir Batko z Solidarnej Polski
Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości
Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej
- To zamieszanie to troszkę efekt wcześniejszych działań Prawa i Sprawiedliwości – zarzucił Piotr Wach.

Wrócił do podwyżek i premii, jakie swoim ministrom przyznała swego czasu premier Beata Szydło. Jednocześnie P. Wach podkreślił, że dochodzi do absurdu, gdyż nowy minister zdrowia będzie zarabiał o połowę mniej niż zarabiał na poprzednim swoim stanowisku prezesa NFZ. Na gość ma nadzieję, że po pandemii będzie możliwość transparentnych rozmów w sprawie podwyżek dla najważniejszych osób w państwie.

- Płace dla parlamentarzystów i najwyższych polityków w państwie, ale także dla samorządowców od dłuższego czasu są zamrożone - przypomniał Paweł Nakonieczny.

Dodał, że w całej gospodarce płace rosną – jednak nie dla polityków i w administracji. To powoduje odpływ kadry. Fachowcy odchodzą głównie do biznesu. Podkreślił, że niewiele w polityce jest takich osób jak premier Mateusz Morawiecki, który poza polityką się wzbogacił i może dzisiaj służyć Polsce.

- Myślę, że w społeczeństwie nigdy nie będzie szerokiego konsensusu dla podwyżki pensji dla polityków – powiedział Sławomir Batko.

W jego przekonaniu wynika to z braku społecznego zaufania do polityków. Jednak kwestia ewentualnych podwyżek, jaką procedowano w sejmie i senacie była wynikiem konsensusu największych sił politycznych. Zdaniem naszego gościa podwyżki powinny nastąpić – do dyskusji jest kwestia w jakiej wysokości i dla kogo.

- Panowie proszę nie mówić, że to nie jest wasza inicjatywa – zarzucił politykom Zjednoczonej Prawicy Robert Węgrzyn.

Przyznał, że wyborcy przez długi okres nie wybaczą politykom Koalicji Obywatelskiej tego, iż podnieśli ręce głosując za tą ustawą. Nie wybaczą im też tego, że weszli w układ z Prawem i Sprawiedliwością. Kierownictwo Platformy Obywatelskiej popełniło błąd i wycofało się z tego projektu.

- Pieniądze zawsze emocje wzbudzały, wzbudzają i wzbudzać będą – zastrzegł Marcin Oszańca.

Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że pensje osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie są zdecydowanie za niskie. Widać to w rządzie jak i w samorządzie. Po prostu brakuje wykwalifikowanych kadr, które chcą pracować w resortach, gdy w biznesie mogą zarobić znacznie więcej. Trzeba zmienić w tej mierze politykę informacyjną.

- Powiązanie pensji osób najważniejszych w państwie ze średnią płacą krajową jest najlepszym rozwiązaniem - podkreślił Roman Kolek.

Dzisiaj sytuacja wymaga regulacji, aby nie dochodziło do absurdów, gdy minister czy wiceminister zarabiają mniej od dyrektorów departamentów. Pomysł z wprowadzeniem ustawy pod obrady sejmu obliczony był na szybką ścieżkę legislacyjną. Jednak rekcja społeczna wykazała, że w obecnej dobie podobne pomysły muszą być konsultowane ze społeczeństwem.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 14:14 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020 O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii… » więcej 2020-11-22, godz. 15:55 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 22 listopada 2020 roku! [FILM] Jak ocenić decyzję i co dalej - w "Niedzielnej Loży Radiowej" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o polskim wecie ws. budżetu unijnego i jego konsekwencjach. » więcej 2020-11-15, godz. 13:18 "Niedzielna Loża Radiowa" (15.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Tematem Niedzielnej Loży Radiowej był Marsz Niepodległości i jego konsekwencje polityczne i społeczne. Zaproszenie na debatę przyjęli: Ryszard Wilczyński… » więcej 2020-11-11, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 11 listopada 2020! „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” zwykł mawiać Józef Piłsudski. W świątecznej odsłonie Loży Radiowej zastanowimy się więc czym… » więcej 2020-11-08, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Czy wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dobry dla Polski? Czy coś w związku z tym zmieni się w naszych relacjach? Na to pytanie odpowiadali… » więcej 2020-11-01, godz. 12:00 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 listopada 2020 Skoro nie można udać się na cmentarz, odwiedzimy je za pomocą... opowieści! W Świątecznej Loży Radiowej naszym gościem był Tadeusz Rogoża, honorowy… » więcej 2020-10-25, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 października 2020! Przygotowaniom do walki z pandemią koronawirusa, w tym do ewentualnego zamknięcia gospodarki poświęcona był Niedzielna Loża Radiowa, w zmienionej przez epidemię… » więcej 2020-10-18, godz. 15:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 października 2020 W dzisiejszym programie dwa tematy. Premier i minister zdrowia chcą „wcisnąć hamulec” i w walce z pandemią wprowadzają nowe obostrzenia. Blisko połowa… » więcej 2020-10-11, godz. 14:09 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020 Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została… » więcej 2020-10-04, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 – Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »