Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 16 sierpnia 2020 - zobacz…
2020-08-16, 14:10 Autor: Witold Żurawicki

"Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020
Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna wystąpić Polska? Między innymi na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w Niedzielnej Loży Radiowej.
- Protesty na Białorusi wzięły się w problemów gospodarczych tego państwa – powiedział Kewin Adamczyk.

Wyjaśnił, że swego czasu Białoruś osiągnęła poziom życia wyższy niż na przykład Litwa czy Ukraina. Jednak uzależnienie gospodarcze od Rosji, zwłaszcza surowcowe, spowodowało znaczny spadek poziomu życia. Rosja zakręciła kurki i anachroniczna gospodarka rady nie daje.

- Ja bym nie pytał dlaczego, ale kiedy – zastrzegł Ryszard Galla, omawiając obecne protesty na Białorusi.

Dodał, że po prostu u naszego wschodniego sąsiada nastąpiło przesilenie Naturalne, biorąc poprawkę na to, co kiedyś stało się w Polsce, krajach nadbałtyckich czy na Ukrainie. Dzisiaj na Białorusi do głosu doszło młode okolenie, które chce żyć, tak jak większość Europejczyków.

- Koniec Łukaszenki, przy problemach ekonomicznych, nastąpił w momencie, gdy wstrzymał proces integracji z Rosji - podkreślił Piotr Pancześnik.

Przypomniał, że kontredans Putina i Łukaszenki trwa od dekad. I faktem jest, że na razie głównym rozgrywającym w sprawie Białorusi jest Moskwa. I będzie chciała taką rolę odgrywać. Nasz gość zastrzegł, że wprowadzenie sankcji gospodarczych przez Unię Europejską byłoby rozwiązaniem ostatecznym.

- Nie ma co ukrywać – przez ponad 20 lat Białoruś praktycznie zniknęła z polskiej polityki – podniósł Antoni Konopka.

Przypomniał, że niektórzy wysoko postawieni przedstawiciele polskich władz po powrocie z Białorusi przedstawiali tamtego dyktatora w ciepłych barwach. A przecież skoro po 26. latach rządów Łukaszenka zdecydował się zorganizować kolejne wybory, to jasne było, że zostaną one sfałszowane. Żaden dyktator nie organizuje uczciwych wyborów.

- Rozwój sytuacji na Białorusi jest szczególnie ważny dla Polski z kilku powodów – podkreślił Tomasz Kostuś.

Pierwszy: to nasz sąsiad. Poza tym sąsiad UE. Drugi: po raz pierwszy protesty wystąpiły na taką skalę. Trzeci: to kwestia bezpieczeństwa Polski. Stabilna i demokratyczna Białoruś jest nam szczególnie potrzebna, więc należy utrwalać tamtejsze procesy demokratyczne. Nasz gość pochwalił reakcje i propozycje rozwiązania spraw Białoruskich ze strony władz polskich.
W Studiu Plenerowym Radia Opole gośćmi byli:
  • Kewin Adamczyk, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Antoni Konopka, Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie,
  • Tomasz Kostuś, Platforma Obywatelska.

Zobacz także

2020-10-04, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 – Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu… » więcej 2020-09-27, godz. 14:20 Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020: O zakończeniu negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy i nowym rz… » więcej 2020-09-20, godz. 12:27 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 września 2020 Zawieszenie negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy. To najważniejsze wydarzenie polityczne ostatnich dni, więc nie mogło go zabraknąć w dyskusji przedstawicieli… » więcej 2020-09-13, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w… » więcej 2020-09-06, godz. 14:32 Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy… » więcej 2020-08-30, godz. 12:39 Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM, GALERIA] To wyjątkowa rocznica. 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980… » więcej 2020-08-23, godz. 13:36 Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach… » więcej 2020-08-16, godz. 14:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna… » więcej 2020-08-15, godz. 12:30 Świąteczna Loża Radiowa z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją 100-lecie Bitwy Warszawskiej to doskonała okazja do tego, by prześledzić uwarunkowania i przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Omówić jej znaczenie tak dla… » więcej 2020-08-09, godz. 14:20 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Najważniejsze ustawy, ideologiczne spory, wszystkie problemy Opolszczyzny – co myślą o nich najpoważniejsze partie? O to pytaliśmy ich przedstawicieli w… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »