Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz…
2020-02-02, 13:30 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Maciej Wajler)

Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020
W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy zdecydowali się dołączyć do zespołu?
Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): Każda idea, każde działanie służące temu, by wspierać rozwój województwa opolskiego jest ważne i potrzebne. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu inicjatywna grupa dwunastu opolskich parlamentarzystów utworzyła zespół. Celem Opolskiego Zespołu Parlamentarnego jest podejmowanie wszelkich działań służących rozwojowi Opolszczyzny. Rozszerzyliśmy formułę także o ekspertów. Przewodnictwo w zespole ma charakter rotacyjny, a więc moja kadencja skończy się po 10 miesiącach i kolejna osoba będzie przede wszystkim organizować, koordynować pracę zespołu.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Idea tego typu zespołów jest żywa w różnych regionach Polski. Od trzech kadencji idea tworzenia zespołów jest bardzo atrakcyjna, bo jest ich w tej chwili w parlamencie więcej niż komisji. Pierwsza opolska inicjatywa to był Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry, który w tej kadencji też będzie funkcjonował. Na pewno warto powołać Opolski Zespół Parlamentarny, bo taka siła, szczególnie przy wsparciu posłów koalicji, jest bardzo istotna i w przekonywaniu rządu może być skuteczniejsza.

Paweł Kukiz (Koalicja Polska – Kukiz’15): Były trzy główne powody, dla których przystąpiłem do tego zespołu. Po pierwsze, to jest moja ziemia, kocham Opolszczyznę, miejsce specyficzne, gdzie łączą się różne kultury. Kolejny powód to dać przykład wszystkim opcjom, że można pracować wspólnie pod podziałami. Nie „nad” podziałami, bo gdy są już podziały, to nie ma żadnej współpracy. I trzeci powód to jest z kolei taka samoobrona, bo Opolszczyzna - szczególnie w ostatnich pięciu latach - jest traktowana po macoszemu: z jednej strony jako ziemia ukrytej opcji niemieckiej, a z drugiej strony w kretyńskiej, partyjnej ordynacji wyborczej Opolszczyzna nie jest atrakcyjna dla partii politycznych.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Dlaczego tworzyć takie zespoły w parlamencie? Przede wszystkim dlatego, że zespół ma większe uprawnienia niż pojedynczy poseł. Możemy zaprosić na swoje posiedzenie konkretnych ministrów i poprosić ich o to, żeby powiedzieli, jakie mają plany rozwiązania naszych lokalnych czy wojewódzkich problemów. Sukces tego zespołu zależy od tego, czy będziemy w nim pracować całkowicie wyzbyci polityki krajowej. To musi być rozmowa wyłącznie na gruncie merytorycznym, która umożliwi budowanie koalicji wokół konkretnych problemów.

Katarzyna Czochara (Prawo i Sprawiedliwość): W takim zespole uczestniczyłam w poprzedniej kadencji, ale z racji tego, że miałam i mam wiele innych zajęć: sama założyłam kilka istotnych zespołów, które miały ogromny wpływ bezpośrednio na Opolszczyznę, również uczestniczyłam w grupach bilateralnych, gdzie byłam w prezydium, jak również mam w obecnej kadencji komisje sejmowe, które bardzo często się zbierają, nie zapiszę się do tego zespołu. Jestem przekonana, że zespół będzie skutecznie działał i jeśli pojawią się jakieś rozwiązania, będziemy z nich korzystać, natomiast ja dokonuję wyboru i do zespołu się nie zapiszę.

Parlamentarzyści skomentowali także środowe (29.01) spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami opozycji.

Zobacz także

2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »