Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Audycja nie jest już nadawana na antenie Radia Opole.

Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2022-05-10, 17:05 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Magazyn Spięcie: Witold Waszczykowski, Tomasz Szatkowski, Dominika Cosić i Maciej Ruciński gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Dziś kolejna odsłona magazynu "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Witold Waszczykowski,
  • Tomasz Szatkowski,
  • Dominika Cosić,
  • Maciej Ruciński.
Parlament Europejski przyjął projekt ujednoliconych zasad wyborów europejskich i dodanie ogólnoeuropejskiego okręgu wyborczego. Zgodnie z tym projektem wyborcy mieliby zyskać nowe uprawnienia, będą mogli wybrać nie tylko swoich członków do parlamentu ale też wesprzeć dowolną europejska partię polityczną, program europejski i imiennie na kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. "Coś tu nieładnie pachnie" stwierdził redaktor Piotr Cywiński.

- To pachnie kolejną próbą obejścia traktatu europejskiego - ocenił pierwszy gość magazynu Witold Waszczykowski, europoseł PiS. - Zgodnie z traktatami wybory odbywają się w poszczególnych krajach na zasadach krajowych, a propozycja jest taka by 28 dodatkowych europosłów wybierać w całej Europie. Europa byłaby podzielona na trzy grupy państw. Chodzi o to, żeby te grupy tak pomieszać, żeby żadna z nich nie była nadmiernie reprezentowana. Wybory miałyby się odbywać wszędzie 9 maja. Więc byłyby dwie kategorie posłów; wybierani z tej listy i poszczególnych krajów. To kolejna kombinacja i zamieszanie - ocenił Witold Waszczykowski, europoseł PiS.

W kolejnym wątku rozmawiano o chęci wejścia do NATO m.in. przez Szwecję czy Finlandię. - Jakie są tego przyczyny? Przyczyny tkwią w unaocznieniu agresywnej polityki rosyjskiej. Przykłady Gruzji czy Ukrainy z 2014 roku były w pewnym stopniu hipotetyczne, ale teraz to się unaoczniło. Widzimy apetyt Putina na ryzyko, apetyt na rzucanie wyzwania całemu wolnemu światu a z drugiej strony brutalność. To wpłynęło na percepcję, nie tyle elit, co społeczeństwa - mówił ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Kolejnym gościem magazynu była Dominika Ćosić, korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli, która mówiła o tym jak wyobraża sobie wsparcie NATO dla Bośni i Hercegowiny. Piotr Cywiński przywołał słowa byłego polityka serbskiego Milorada Dodika, który już po inwazji Rosji na Ukrainę powiedział: "Niech żyje Serbia, niech żyje Rosja, niech żyje republika serbska". 
- W 1999 roku były naloty NATO na Jugosławię i niestety to był potężny błąd sojuszu, ja o tym przestrzegałam. Uznano quasi państewko, które nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie czyli Kosowo, ale co równie groźne odepchnięto wtedy Serbię - mówiła Dominika Ćosić. - Serbowie do tej nie pory nie mogą wybaczyć NATO, Stanom Zjednoczonym i większości krajów europejskich, że bombardowano Serbię.

- Słusznie oburzamy się że ulicami Belgradu przechodziły manifestacje poparcia dla Rosji kiedy już wybuchłą wojna na Ukrainie, ale musimy znać drugą stronę medalu. Nie bronię Serbii, ale Serbowie mają żal. Decyzja zbombardowania Serbii była "z czapy". Serbowie poczuli się wyrzuceni poza margines wspólnoty transatlantyckiej. Mają poczucie żalu, że kiedy ich bombardowano (szpital położniczy, konwój uchodźców, budynek telewizji) to nikt się nad Serbami nie użalał. Teraz Serbowie mówią, że im przykro, że Ukrainie cały świat chce pomagać, a o nich zapomniano - tłumaczyła Dominika Ćosić.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 10:19, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł Kukiz Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia 'Spięcie'. » więcej 2022-11-08, godz. 11:23, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia są Marek Wałkuski, Hanna Shen i prof. Lech Miodek W międzynarodowej odsłonie magazynu 'Spięcie' red. Piotr Cywiński i red. Michał Rachoń wraz z zaproszonymi gośćmi, którymi są: Marek Wałkuski, Hanna Shen i prof. Lech Miodek rozmawia;i o sytuacji w Stanach Zjednoczonych przed wyborami… » więcej 2022-10-25, godz. 17:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia W magazynie 'Spięcie' Piotr Cywiński i Michał Rachoń omówili kolejną odsłonę afery podsłuchowej i zamrożeniu cen surowców energetycznych. » więcej 2022-10-11, godz. 10:40, Publicystyka w Radiu Opole Spięcie. Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia We wtorkowym magazynie o:- tym, czy Europa skręca w prawo- hiszpańskiej partii VOX i włoskiej Fratelli d'Italia- wojnie na Ukrainie » więcej 2022-09-27, godz. 17:38, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" czyli magazyn krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Wojciech Jakóbik, Grażyna Ancyparowicz, Sławomir Pitera i Jacek Ozdoba W dzisiejszej, krajowej odsłonie magazynu SPIĘCIE pojawią się tematy niezwykle aktualne, a przy tym istotne dla Polski i Polaków nie tylko w bardziej odległej perspektywie czasowej ale też 'tu i teraz'. Dzisiaj po prostu nie da się… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »