Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Jedni mnie akceptują, inni nie'. Piotr Pośpiech…
2024-01-31, 17:16 Autor: Daniel Klimczak

"Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole

"Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole
Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi czas oczekiwania na jego powołanie to efekt przedłużających się negocjacji między koalicjantami.
Przypomnijmy, że początkowo kandydatem na to stanowisko miał być były wicestarosta namysłowski Tomasz Wiciak, który oficjalnie sam zrezygnował z ubiegania się o tę funkcję. Nieoficjalnie mówi się, że jego kandydatura nie spodobała się politycznym partnerom. Nowego wicewojewodę Piotra Pośpiecha zapytaliśmy, czy także jego nazwisko wzbudzało niezadowolenie wśród części koalicjantów.

- Słyszałem takie informacje. Może to jest tak, że jeśli postać jest w miarę wyrazista, w miarę konkretna, to otoczenie się trochę polaryzuje. Są i ci, którzy są "za", i ci, któzy są "przeciw" [...] Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą bili brawo [...] Jedni mnie akceptują, inni nie - wskazywał.

Polityk zapewniał, że posiada spore doświadczenie, które pozwala mu właściwie wypełniać nowe obowiązki, a swoją pracą będzie starał się udowodnić, ze jest właściwą osobą na tym stanowisku.

Wicewojewoda będzie nadzorował miedzy innymi realizację dopłat w ramach "funduszu autobusowego", czy programów modernizacji dróg lokalnych. Będzie on także odpowiadał za nieruchomości Skarbu Państwa, pracę wydziału ds. cudzoziemców i działalność konserwatora zabytków. W związku z ostatnią z wymienionych kompetencji zapytaliśmy, czy Monika Ożóg będzie właściwą osobą na tym stanowisku. Przypomnijmy, że była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego została uznana za winną plagiatu, jednak sąd warunkowo umorzył wobec niej postępowanie.

- Mam nadzieję, że będzie dobrym konserwatorem. Nie znam pani Moniki, dopiero ją poznam. Pani Monika Ożóg nie ma, z tego co jest mi wiadomym, żadnych formalnych przeszkód do objęcia tego stanowiska.
Wicewojewodę zapytaliśmy jednak o przesłanki moralne.

- Nie czuję się upoważniony do oceniania od strony moralnej tej kwestii. Nie uważam, żeby były to jakieś specjalne zarzuty do postawienia, ale poza tym [...] wojewoda i wicewojewoda realizują politykę Rady Ministrów. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełniący jednocześnie obowiązki Generalnego Konserwatora Zabytków podjęła taką decyzję. Ja nie będę dyskutował z panią minister w tym temacie - dodawał.

Naszego gościa poprosiliśmy także o komentarz do doniesień o jego możliwym starcie w wyścigu o fotel burmistrza Kluczborka. Jak usłyszeliśmy, na pewno będzie on chciał wziąć czynny udział w kwietniowych wyborach samorządowych, jednak nie podjął jeszcze decyzji, o jakie stanowisko będzie się ubiegał. Kandydowania na burmistrza jednak nie wyklucza, choć - jak zastrzega - w pierwszej kolejności o takiej decyzji poinformuje on nie media, a wojewodę Monikę Jurek.

Gdyby start w wyborach samorządowych zakończył się dla Piotra Pośpiecha sukcesem, to w fotelu wicewojewody spędziłby on nieco ponad 2 miesiące. Zapytany, czy nie obawia się, że jego oponenci będą z tego drwić - analogicznie jak komentowano działalność "dwutygodniowego rządu" Mateusza Morawieckiego.

- W przypadku odniesienia zwycięstwa wyborczego w jakichkolwiek wyborach ustawiających osobą na 5-letną kadencję na tak zaszczytnej funkcji, jaką jest burmistrz [...] nie, nie. Absolutnie się takich zarzutów nie obawiam, będę je z przyjemnością komentował i przyjmował z godnością "na klatę" - odpowiadał.

Zobacz także

2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »