Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Nie bójmy się słowa dyskryminacja' - Magdalena…
2024-01-23, 08:57 Autor: Daniel Klimczak

"Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole

Jakie problemy mają współczesne kobiety?
Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała przewodnicząca Rady Kobiet w Opolu Magdalena Kurowska.
Między innymi te problemy chcą rozwiązać panie, które zgłaszają się po cykliczne bezpłatne porady prawne w Opolu.

- Ogromny odsetek kobiet miało do czynienia z molestowaniem, z gwałtem, z próbą gwałtu. Prawie 90 procent takich spraw nie jest zgłaszanych na policję - zauważała.

Jako przyczyny zatajania aktów przemocy, nasza rozmówczyni wskazywała wstyd, obawy przed przesłuchaniem, czy brak wiary w to, że organy ścigania zareagują we właściwy sposób.

Naszego gościa zapytaliśmy też o dysproporcje w wynagrodzeniach. Jak wynika z danych Parlamentu Europejskiego, w Unii Europejskiej różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wynoszą średnio 12,7%. Dane dotyczące Polski wskazują na znacznie mniejszy, bo 4,5-procentowy klin płacowy. Jak jednak przekonywała Magdalena Kurowska, nie oznacza to, że sytuacja w naszym kraju jest idealna.

- Wynik zależy od tego, jak się liczy te różnice. Gdy się weźmie skorygowane dane to nagle się okaże, że średnia europejska to jest 11%, a polska to 10,4. Czyli różnice między Polską a Unią są wtedy niewielkie - tłumaczyła.

Rada Kobiet w Opolu działa od ponad roku. W tym czasie wydała między innymi rekomendacje dotyczące upamiętnienia zasłużonych opolanek w postaci nadawania ich imion ulicom, placom i innym miejscom użyteczności publicznej.

Przewodnicząca Magdalena Kurowska wskazywała też na pozostałe działania podejmowane przez grupę. To miedzy innymi comiesięczne porady prawne czy spotkania dyskusyjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Rada kobiet organizuje także tydzień kobiet i promuje wpływ kobiet na życie regionu.
Z Magdaleną Kurowską rozmawia Daniel Klimczak (23.01.2024)

Zobacz także

2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »