Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Chcemy zaproponować reset'. Włodzimierz Skalik…
2024-01-09, 10:25 Autor: Daniel Klimczak

"Chcemy zaproponować reset". Włodzimierz Skalik w Radiu Opole

"Chcemy zaproponować reset". Włodzimierz Skalik w Radiu Opole
Konfederacja chce dziś przedstawić pakiet rozwiązań, które mają pozwolić na zażegnanie kryzysu związanego z polskim systemem sądowniczym - zdradził na naszej antenie poseł tej formacji Włodzimierz Skalik. Politycy chcą zaproponować "reset" polegający na powołaniu nowych składów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądowniczej.
- Ich orzeczenia byłyby respektowane przez cały naród, a nie zwolenników tej, czy innej partii - przekonywał gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Jak zapewniał poseł, Konfederacja jest skłonna do prowadzenia negocjacji z innymi ugrupowaniami, by powstrzymać "dewastację systemu prawnego w Polsce".

- W przeciwnym razie za kilka lat połowa obywateli będzie kwestionować decyzje sejmu, a druga będzie uważać, że ten porządek prawny zupełnie inaczej wygląda - przestrzegał.

W opinii posła, obok tych działań, konieczna jest także zmiana konstytucji, zwłaszcza doprecyzowanie niektórych zapisów.

Parlamentarzystę zapytaliśmy także o plany Konfederacji związane z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Jak usłyszeliśmy, najważniejszym wyzwaniem dla ugrupowania będzie Sejmik Województwa Opolskiego. Konfederacja ma wystawić pełne listy we wszystkich okręgach, jednak na razie polityk nie chciał zdradzić, kto się na nich znajdzie.

Dużym wyzwaniem będzie także znalezienie kandydatów na burmistrzów i prezydentów miast. Na pewno nie zostaną oni wystawieni w każdym mieście. W części gmin działacze sympatyzujący z Konfederacją wystartują też z własnych komitetów.

Naszego gościa zapytaliśmy też, czy Konfederacja pozostanie zjednoczona w obliczu żądań niektórych środowisk o wykluczenie z klubu poselskiego Grzegorza Brauna. W przeciwnym wypadku ugrupowanie miałoby zostać pozbawione funkcji wicemarszałka. Nasz dzisiejszy gość zapewnił, że w tej kwestii Konfederacja się nie ugnie.

Zobacz także

2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej 2024-03-01, godz. 08:48 Marcin Ociepa: ubolewam,że niektórzy dostają małpiego rozumu i wpisują się w zderzenie dwóch dużych partii -Nasi kandydaci będą startować w 10 powiatach i do sejmiku województwa opolskiego, pod różnymi szyldami. Tu mamy rozwiązania elastyczne, jak elastyczny… » więcej 2024-02-29, godz. 09:53 O samorządowych ambicjach Konfederacji i przyszłości wojny na Ukrainie - Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Ambicje Konfederacji związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi były głównym tematem Porannej Rozmowy Radia Opole z posłem tego ugrupowania Włodzimierzem… » więcej 2024-02-28, godz. 11:19 Chcę pracować na rzecz Prudnika - Katarzyna Czochara o starcie w wyborach samorządowych Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę była poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych powalczy… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe i przyszłości regionalnej kolei Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Związani z nią działacze będą wspierać Arkadiusza Wiśniewskiego, który… » więcej 2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej 2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »