Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego…
2023-06-06, 09:31 Autor: Ireneusz Prochera

Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory

Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory
- Ta rzeczywistość jest tak szybka, tak zmienia się, że jeszcze się nawet nad tym nie zastanawiam - mówi Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie, pytany o plany wyborcze Komitetu Mniejszości Niemieckiej w wyborach parlamentarnych. Komitet ogłosił, że liczy na dwa mandaty oraz, że pierwszą trójkę będą stanowili: Ryszard Galla, Rafał Bartek i Zuzanna Donath-Kasiura.
Delegaci Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN), spotkali się 3.06.2023 w Zakrzowie na corocznym Zebraniu Delegatów Towarzystwa. Podczas tego spotkania Rafał Bartek ponownie został wybrany na przewodniczącego.
A poseł Ryszard Galla ogłosił start Komitetu Mniejszości Niemieckiej w wyborach parlamentarnych, przedstawiając hasło wyborcze: Opolskie Region Dialogu.

Do Sejmu wystartuje 24 kandydatów Mniejszości Niemieckiej.

MN chce skupić się m.in. na przywróceniu nauczania języka niemieckiego, dbaniu o prawa mniejszości, działaniu na rzecz rozwoju województwa opolskiego, a w szczególności wzmocnieniu niezależności samorządów.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim to największa organizacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce, licząca ponad 24 000 członków opłacających składki, działająca na terenie województwa opolskiego i powiatu lublinieckiego.

Rafał Bartek mówił też o przyciąganiu do TSKN młodych ludzi, poprzez pobudzanie ich do aktywności społecznej.

Zobacz także

2023-10-03, godz. 08:50 Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej - Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono… » więcej 2023-10-02, godz. 08:41 Senator Danuta Jazłowiecka o marszu opozycji i zamykaniu granic - To nie jest czas, by wybierać sobie miejsce, to jest czas, by być tam gdzie się jest najbardziej potrzebnym - tak senator Danuta Jazłowiecka (KO) tłumaczyła… » więcej 2023-09-29, godz. 08:58 Włodzimierz Skalik o ustaleniach NIK, konwencji konfederacji i Grzegorzu Braunie Gościem porannej rozmowy Radia Opole w piątek był Włodzimierz Skalik z Konfederacji, którego zapytaliśmy o niedawną konwencję organizowaną przez ugrupowanie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:59 Violetta Porowska o kontrolach granicznych, sporze z Ukrainą i spadających cenach paliw - To, co się w tej chwili pojawia w przestrzeni publicznej; ta informacja, komunikat o tym, ze będą elastyczne kontrole, to wszystko zgodnie z kodeksem wizowym… » więcej 2023-09-27, godz. 08:47 Tomasz Siemoniak o polskich zbrojeniach i Marszu Miliona Serc - Ja się cieszę, że są pieniądze na wojsko, na obronę narodową. One są potrzebne! Ważne, żeby te pieniądze wydawać racjonalnie. Tego nie ma! Czy pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 10:27 Adam Gomoła o 800+, barierze na granicy i funduszu covidowym - W sprawie 800+ jest prawie pełna zgoda. W Sejmie jako koalicja Trzecia Droga zagłosowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu, które daje te pieniądze wszystkim… » więcej 2023-09-25, godz. 08:39 Poseł Janusz Kowalski o mniejszości niemieckiej i sytuacji w rolnictwie - Jak rozmawiam z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, to mam przekonanie, że tam większość zagłosuje na prawicę, dlatego, że widzą, że Towarzystwo… » więcej 2023-09-22, godz. 08:44 Posłanka Marcelina Zawisza o programie lewicy -Wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe, także ze względu na bezpieczeństwo Polski - oceniła w Porannej Rozmowie RO posłanka Nowej… » więcej 2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »