Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania…
2023-05-24, 09:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania ze Starorzecza Odry nie będzie przedłużony, woda się oczyszcza

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski o stanie wód na Opolszczyźnie
- Pani minister pochwaliła szybkość działania i sprawność rozciągnięcia sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski podsumowując wizytę minister klimatu i środowiska w Januszkowicach.
Anna Moskwa w poniedziałek była w okolicach śluzy, przyglądała się tam rozwiązaniom zastosowanym, kiedy ujawniono kilka tygodni temu śnięte ryby w Starorzeczu Odry. Zastosowano tam między innymi siatkę, która uniemożliwiała rybom przemieszczenie się do głównego koryta Odry.
Do końca maja obowiązuje zakaz korzystania z wód Starorzecza Odry.

- Myślę, że zakaz nie będzie przedłużony. Prawdopodobnie dzisiaj będziemy mieć raport zespołu naukowców z Żabieńca, który posłuży mi do tego, żeby upewnić się w sprawie zakazu korzystania z wód. Obecnie mamy wskazane w próbkach, że woda się oczyszcza - zaznaczył wojewoda. Zapewnił także, że jeżeli Instytut Rybactwa Śródlądowego - właściciel raportu - pozwoli, raport będzie upubliczniony.

Minister klimatu w czasie wizyty na Opolszczyźnie mówiła także o wdrażaniu planu aktywnej ochrony przed zakwitami złotej algi, a służby są w gotowości.

- Rozmawialiśmy o tym planie w Januszkowicach i w Rudzińcu, gdzie spotkaliśmy się z wojewodą śląskim. Omawialiśmy instrukcję zachowania w sytuacjach kryzysowych na Odrze. W instrukcji precyzyjnie rozpisane są momenty, w których zaczynamy współpracę - powiedział wojewoda Kłosowski.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o rewitalizacji odry, która mówi między innymi o powołaniu Inspekcji Wodnej w ramach struktury "Wód Polskich".

- To dodatkowa służba, która ma na celu monitorowanie dobrostanu Odrzańskiego i Kanału Gliwickiego, ale też przypatrywanie się zrzutom wód nieczystości do Odry - wyjaśnił gość Radia Opole.

Poruszyliśmy także temat rządowego dofinansowania dla samorządów na wkłady własne konieczne do skorzystania ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To 160 mln złotych do wydania w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

- Do 2027 roku do wydania jest w województwie ponad 4,6 mld złotych. Ta kwota 160 mln pozwoli w pełni wykorzystać wspomniane 4,6 mld złotych.

W internetowej części rozmowy wojewoda opolski wyjaśnił dlaczego powiat nyski, jako ostatni podpisuje umowę na dotowanie przewozów autobusowych.
Zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »