Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05)…
2023-05-04, 08:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach

Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach
- W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole rzecznik opolskiego kuratorium oświaty Robert Socha.
- Spotykają się dwa roczniki: ostatni z gimnazjum, który poszedł do technikum czteroletniego i pierwszy rocznik, który ukończył ośmioklasową szkołę podstawową, który wybrał liceum - wyjaśnił Robert Socha.

Język polski w starej formule trwa 170 minut, w nowej 240. Powraca także egzamin ustny.
- Były apele maturzystów, żeby nie przeprowadzać matury ustnej - przyznał rzecznik kuratorium. - Jednak podczas narad noworocznych kuratora oświaty z dyrektorami szkół, był apel dyrektorów, żeby nie rezygnować z egzaminu ustnego, ponieważ oni czuwają nad przebiegiem nauczania w szkole i widzieli, że brak matury ustnej powoduje niską motywację do nauki.

Jak wyjaśnił rzecznik kuratorium, dyrektorzy podnosili, że matura pisemna, to spotkanie absolwenta z arkuszem, który jest oceniany w innym województwie, więc nie ma kontaktu personalnego. - Jeżeli w ramach matury ustnej mamy się zaprezentować przed komisją twarzą w twarz to powoduje, że trzeba jakoś wypaść i to nas uczy, że trzeba umieć się prezentować, używać języka.

Rzecznik kuratorium oświaty przypomniał, że w czasie egzaminu pisemnego można mieć ze sobą tylko długopis z czarnym tuszem i wodę.

Przyłapanie na ściąganiu skutkuje utratą możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Do matury można podejść dopiero za rok.

Zobacz także

2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej 2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej 2023-08-24, godz. 20:01 Wojciech Dąbrowski o rynku energii elektrycznej w Polsce, a także planach wobec Elektrowni Opole - Dzisiaj ceny energii w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. W internecie pojawia się wiele fake newsów, że ceny w Polsce są wysokie i oczywiście… » więcej 2023-08-24, godz. 18:14 Tomasz Siemoniak o starcie w wyborach z opolskiego okręgu - Województwo opolskie jest superważne na mapie politycznej Polski i liderowanie liście tutaj jest po prostu zaszczytem - oceniał w porannej rozmowie Radia… » więcej 2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »